Pakistan'da öfke dinmedi

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Afganistan sınırındaki Bajaur aşiretine ait bölgede bulunan bir medreseye kara ve havadan saldırı düzenlenmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saldırı sonrasında medresede bulunan 80 öğrenci hayatını kaybederken, Pakistan Ordusu medresede El Kaide eylemcilerinin saklandığını iddia etti.
Saldırı sonrasında yerel basın mensuplarına öfkelerini ifade eden yerel halk, helikopter destekli operasyonda ölen 80 kişiden çoğunun öğrenci olduğunu savundu. Törende konuşan yerel liderlerden Fakir Muhammed, "Hükümet, Amerika'nın emriyle masum insanlarımıza saldırıp onları öldürdü" dedi. Operasyonun düzenlendiği Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nin Bakanlarından Sirac-ül Hak da olayı protesto ederek görevinden istifa etti. Bir görgü tanığı ise, medresede Ramazan Bayramı sonrası derslerine başladığını, bölgenin yerlisi yaklaşık 80 öğrenci bulunduğunu aktardı. 10 bin kişinin katıldığı cenaze törenlerinde hükümet karşıtı söylemlerde bulunuldu. Törenlerde öfkeli manzaralar gözlendi. Bugünde tüm ülke çapında değişik operasyon karşıtı eylemler bekleniyor.
Saldırı sonrasında bir açıklamada bulunan Ordu Sözcüsü General Şevket Sultan, medresenin El Kaide'li militanlar için eğitim kampı olarak kullanıldığını söyledi. Sözcü Sultan, şafak vakti düzenlenen saldırıda binada en az 80 militanın bulunduğunu, bu kişilerin çoğunun öldüğüne dair ellerine bilgi ulaştığını aktardı. Sevket Sultan medresenin başındaki din adamının da ölenler arasında olduğunu belirtti. Saldırıda binanın büyük bölümü yıkıldı.
Taliban ile El Kaide'nin etkin olduğu bilinen Bajaur'na, Amerikan ordusu tarafından da hava saldırı düzenlenmişti. 18 kişinin ölümüne yol açan bu saldırıda da, El Kaide'nin 2 numaralı ismi Eymen el Zevahiri'nin hedef alındığı ifade edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious