Pakistan'da patlama: En az 60 ölü

Pakistan'da patlama: En az 60 ölü.16094
  • Giriş : 21.09.2008 / 08:55:00

Saldırı, parlamentoda dün ilk konuşmasını yapan Pakistan'ın yeni devlet başkanı Asıf Ali Zerdari'nin terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapmasının hemen ardından gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan'da geçtiğimiz aralık ayında suikasta kurban giden eski Başbakan Benazir Butto'nun eşi olan Zerdari, "Terörizm ve aşırılığın kökünü kazımalıyız." diye konuşmuş, Afganistan'dan ülkesine sınır ötesi operasyonlar düzenleyen Amerika'ya da "Egemenliğimizin ihlal edilmesine müsamaha göstermeyeceğiz." mesajı vermişti. İstifa eden Pervez Müşerref'in yerine bu ay başında devlet başkanı seçilen Zerdari, Amerikan taraftarı olarak biliniyor. Amerikan operasyonlarına kamuoyu önünde açık bir şekilde karşı çıkmaması da Pakistan'da ciddi eleştirilere yol açmıştı.

5 yıldızlı Amerikan otel zinciri Marriott'a düzenlenen saldırı, aynı zamanda ABD'nin aşiretlerin kontrolündeki Afgan sınırındaki sınır ötesi operasyonlarını artırdığı bir döneme denk geliyor. Sivillerin de ölümüne yol açan operasyonlar halk arasında büyük tepkiye yol açarken, ABD ile terörle mücadeledeki kilit müttefiki İslamabad arasında gerilime sebep olmuştu. Ancak dünkü saldırının ardından Washington, 'Pakistan'la omuz omuzayız' mesajı verdi. Saldırıyı kınayan Beyaz Saray, "Bu, hepimizin karşı karşıya olduğu tehdidi hatırlatıyor." derken, ABD'nin, bu tehditle mücadelesinde Pakistan'ın yanında olacağını vurguladı. Benzer bir açıklama yapan İngiltere de terörle mücadelede Pakistan'a verdiği desteği artıracağını açıkladı.

Afganistan'da son dönemde artan şiddet olaylarının, Pakistan'dan sızan Taliban ve El Kaide mensuplarından kaynaklandığına inanan Washington, terörle mücadelede İslamabad'ı yetersiz buluyor. Amerikan güçleri, Afganistan'daki direniş gruplarını yenmek için bunların Pakistan'daki üslerine operasyonlarını yoğunlaştırdı. Ancak operasyonların Pakistan'dan habersiz bir şekilde yürütülmesi iki müttefikin arasını açtı. ABD ile karşı karşıya gelmek istemeyen Pakistan, anlaşmazlığın diplomasi yoluyla çözülmesini istiyor. Bu çerçevede, ABD Başkanı George W. Bush ile Pakistan Devlet Başkanı Zerdari salı günü New York'ta buluşarak konuyu ele alacak.

Saldırıdan 3 dakika önce 'Pakistanlılar kaçsın' ihbarı yapılmış

En az 60 kişinin öldüğü ve 200 kişinin yaralandığı saldırı sonrasında Pakistan'ın CEO televizyonuna konuşan bir otel güvenlik görevlisi, patlama öncesi bir adamın kendilerine gelip, "Üç dakika sonra burada patlama olacak. Pakistanlıların ölmesini istemiyoruz." ihbarında bulunduğunu söyledi. Görevli, bu uyarının ardından haber verebildiği insanlarla birlikte olabildiğince çabuk oteli terk ettiklerini ifade etti. Otelin sahibi Sadruddin Haşvani de bomba yüklü aracın otel girişinde güvenlik görevlilerince durdurulduğunu ve saldırganla görevliler arasında çatışma yaşandığını aktardı. Pakistan polisi, intihar saldırısında, bir ton patlayıcının kullanıldığını açıkladı. 1 kilometrekarelik alanda hasara yol açan saldırı sonucu otelin önünde 10 metre derinliğinde bir çukur oluştu. Otelin yıkılma tehlikesinin bulunduğu bildiriliyor. Olay yerindeki basın mensupları da saldırıdan saatler sonra hâlâ alevler içindeki 6 katlı Marriott Oteli'nin 3. ve 4. katlarından bazı kurbanların atladığını anlattı. Patlama sırasında otelde 600 kişi bulunuyordu. Dünya Bankası yetkililerinin de bir toplantı yapmak üzere Marriott'ta kaldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*