Pakistan'da sellerden 230 kişi öldü

Pakistan'da sellerden 230 kişi öldü.15377
  • Giriş : 26.06.2007 / 12:11:00

Pakistan'da seller, toprak kaymaları ve yıldırım düşmesi olaylarında ölenlerin sayısı 230'a yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muson yağmurlarına teslim olan Hindistan'la birlikte güney Asya'da son bir haftadır etkili olan kasırgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 400'e ulaştı.

Pakistan'ın en büyük şehri Karaçi'yi vuran fırtınalar nedeniyle insanlar evlerinden çıkamıyor. Sellerin aktığı yolların boş olması nedeniyle Karaçi, bir hayalet şehri andırıyor. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlar giderilemediği için caddelerde paramiliter güçler güvenliği sağlamaya ve olası isyanları engellemeye çalışıyor. Yerel medyaya açıklama yapan Pakistanlı yetkililer, ölümlerin nedenini çöken binaların altında kalan insanların çokluğuna dayandırdı. Meteoroloji servisi, hava şartlarının giderek kötüleşeceği uyarısında bulunuyor. Kasırga alarmının verildiği Pakistan'da binlerce insan güney sahillerinden tahliye edildi.

Meteoroloji Servisi yetkilileri, dün Karaçi'nin 150 kilometre güneyinde, Umman Denizi'nde tropikal fırtına oluşumunun tespit edildiği, 6 ila 12 saat içinde bu fırtınanın kasırgaya dönüşme olasılığının bulunduğuna dair bildiri yayımladı. Bildiride, fırtınanın Karaçi'nin yer aldığı Sindh bölgesiyle komşu Belucistan bölgesinde çok şiddetli yağışları da beraberinde getirmesinin beklendiği belirtildi.

Son bir haftadır etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle ülke genelinde 200'den fazla kişi yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious