Pakistan'da şiddet olaylarında 38 ölü

Pakistan'da şiddet olaylarında 38 ölü .5755
  • Giriş : 29.12.2007 / 18:45:00

Pakistan İçişleri Bakanlığı, eski Başbakan Benazir Butto'nun öldürülmesinden sonra patlak veren şiddet olaylarında ölü sayısının 38'e çıktığını duyurdu. Çima, olaylar sırasında 100 mahkumun da cezaevinden firar ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Cavid Çima, şiddet olaylarında ayrıca milyonlarca dolar maddi hasar meydana geldiğini, olaylarda 176 banka, 72 vagon ve 18 tren istasyonuna hasar verildiğini kaydetti.

Sözcü, hükümetin, Pakistan Halk Partisinin talepte bulunması halinde Benazir Butto'nun cesedinin ölüm nedeninin belirlenmesi için mezardan çıkarılmasına hazır olduğunu da belirtti.

"Partisinin talebi halinde, soruşturma için Benazir Butto'nun cesedinin mezardan çıkarılmasına hazırız" diye konuşan Çima, "Ancak önemli olan, onu neyin öldürdüğünü öğrenmek değil, bir mermi mi, patlama mı başka bir şey mi? Kimin öldürdüğünü öğrenmek önemli" dedi.

Sözcü, Butto'nun öldürülmesiyle ilgili soruşturma konusunda yabancı ülkelerin yardımına ihtiyaç duymadıklarını da söyledi.

Pakistan hükümeti, dün otopsiye katılan doktorlara dayanarak, Butto'nun kurşunlardan kaçarken başını aracının açılan tavanındaki kola çarptığını, kafatasında kırık olduğunu ve bu nedenle hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Hükümet açıklamasında, kurşunları Butto'ya isabet etmeyen saldırganın daha sonra üzerindeki bombayı infilak ettirdiği belirtilmişti.

Benazir Butto'nun sözcüsü Şeri Rahman ise gömülmeden önce Butto'nun cenazesini yıkayanlar arasında olduğunu ve Butto'nun başından vurulduğunu söylemişti.

Butto'nun avukatı Faruk Naik de, Pakistan hükümetinin, Butto'nun ölüm biçimiyle ilgili açıklamasının "yalan" olduğunu savunmuş, "Butto'ya, 1'i karnına, diğeri başına olmak üzere 2 kurşun isabet ettiğini" ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious