Pakistan'da sokağa çıkma yasağı

Pakistan'da sokağa çıkma yasağı.12519
  • Giriş : 30.07.2008 / 09:46:00

Pakistan ordusu, militanların eylemlerinin artması üzerine ülkenin kuzeybatısındaki Svat Vadisi'nde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordu yetkilileri, sokağa çıkma yasağının tüm vadide süresiz uygulanacağını bildirdi.

Sokağa çıkma yasağı, militanların 25 polis ve paramilisi kaçırmasından bir gün sonra ilan edildi. Bölgede dünkü çatışmalarda 2 militanla 2 asker ölmüş, 14 asker de yaralanmıştı.

Taliban yanlısı bir din adamı, hükümete karşı intihar saldırıları düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

-BAŞBAKAN GİLANİ-

Bu arada, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Pakistan topraklarında faaliyet gösteren militanlara karşı ABD'nin tek taraflı askeri harekatını karşı olduğunu söyledi.

ABD'de Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama ile görüşen Gilani, "bunu (militanlarla mücadeleyi) kendi başımıza becerebiliriz" dedi.

Gilani, Pakistan olarak, Afganistan-Pakistan sınırında faaliyet gösteren yabancı militanlar hakkında istihbarat bilgilerini paylaşmak için ABD'den daha yakın işbirliği beklediklerini belirtti.

Obama, geçen sene yaptığı bir açıklamada, başkan seçilirse, Usame Bin Ladin'in Pakistan'da olduğunun saptanması halinde tek taraflı askeri harekat düzenlenmesine izin vereceğini söylemişti. Bu sözleriyle Pakistanlıları kızdıran Obama, geçenlerde yaptığı bir açıklamada da bu yöndeki görüşünü tekrarlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*