Pakistan'da sokağa çıkma yasağı

Pakistan'da sokağa çıkma yasağı.12519
  • Giriş : 10.05.2009 / 09:43:00

Pakistan Hükümetinin, halkın ordu ile Taliban militanları arasındaki yoğun çatışmalardan kaçmasına imkan kılmak için Svat Vadisi'nde sokağa çıkma yasağını 7 saat için kaldırdığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetten yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasağının bugün 7 saat süreyle kaldırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, halktan bu süreyi bölgeden kaçmak için kullanmaları istendi.

Hükümet ayrıca, Kuzey Batı Sınır Bölgesi'nin başkenti Peşaver'de mülteci kamplarının kurulacağını bildirdi.

Pakistan Hükümeti, Svat Vadisi'ndeki Taliban ile geçen şubatta bir barış anlaşması imzalamış ve bu bölgede şeriata izin vermişti. Ancak Taliban militanlarının başkent İslamabad'a doğru yaklaşmaya başlaması üzerine hükümet 15 bin askerini Svat Vadisi'ne ve komşu bölgelere konuşlandırdı.

BM, çatışmalar yüzünden halihazırda 200 bin kadar kişinin yerlerinden edildiğini, 300 bin kişinin daha evlerini terk etmesinin beklendiğini kaydediyor.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani de bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, bu çatışmanın ''bir gerilla savaşı'' olduğunu söyledi. ''Bu bizim savaşımız'' diye konuşan Gilani, bu savaşın ülkenin kurtuluşu için olduğunu ifade etti.

Ordu sözcülüğünden dün yapılan açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki Svat Vadisi'nde düzenlenen operasyonda 55 Taliban militanın öldürüldüğü bildirilmişti. Sözcülük önceki günkü açıklamasında da son 24 saatte Svat vadisinde 140 militanın öldürüldüğünü kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*