Pakistan'da sular duruluyor

Pakistan'da sular duruluyor.30380
  • Giriş : 31.12.2007 / 08:16:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 10:55:05

Butto’nun ölümünden sonra büyük kentlerde yaşam normale dönmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülke çapında 38 kişinin öldüğü şiddet olaylarından en çok etkilenen kent olan Karaçi’de kimi mağaza ve dükkanlar yeniden faaliyete geçti. Karaçi’nin başkenti olduğu Sind eyaletinin içişleri bakanı Ahtar Zemin, “Karaçi’de durumun hızla normale döndüğünü, eyalet genelinde de güvenlik konusunda olumlu ilerlemeler kaydedildiğini” söyledi. zemin, şiddet olaylarında milyonlarca dolarlık zarar meydana geldiğini kaydetti.

Ülkenin geri kalan bölümlerinde de durumun normale döndüğü belirtiliyor. Şiddet olaylarında, göstericiler polisle çatışmış, yüzlerce banka, dükkan, işyeri, tren ve otomobil ateşe verilmişti.

Karaçi’de birçok dükkanın hizmete yeniden başladığını belirten AFP muhabirine göre, şiddet olaylarının izleri hala belirgin. Pek çok yerde yakılmış araç enkazları, göstericilerin güvenlik güçlerine attığı tuğla ve taşlar ile cam kırıkları görülebiliyor.

Başkent İslamabad, Lahor ve Peşaver’de de durumun normale döndüğü ifade ediliyor.

BUTTO’NUN EŞİ, YENİ OTOPSİ İSTEMİYOR

Bu arada Benazir Butto’nun eşi Asıf Ali Zerdari, Butto’nun kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için yeniden otopsi yapılmasını istemediğini söyledi.

Zerdari, Naudero’da basına yaptığı açıklamada, “Otopsi yapılmasına izin vermemeye karar verdim. Bu ülkede otopsilerin nasıl yapıldığını bilecek kadar kaldım” dedi.

Zerdari, hükümetin, istenmesi durumunda Butto’nun cesedinin, ölüm nedeninin belirlenmesi için mezardan çıkarılması önerisine ne yanıt verdiğini ise söylemedi.

Pakistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Cavid Çima, “Partisinin istemesi durumunda, soruşturma için Benazir Butto’nun cesedinin mezardan çıkarılmasına hazırız” demişti.

Pakistan hükümeti, otopsiye katılan doktorlara dayanarak, Butto’nun, kurşunlardan kaçarken başını aracının açılan tavandaki kola çarptığını, kafatasında kırık olduğunu ve bu nedenle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Benazir Butto’nun sözcüsü Şeri Rahman ise, gömülmeden önce Butto’nun cenazesini yıkayanlar arasında olduğunu ve Butto’nun başından vurulduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious