Pakistan'daki hüzünlü çadır kentte buruk düğün

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Pakistan'da 8 Ekim'de meydana gelen deprem 80 bin kişinin ölümüne 10 binlerce insanın yaralanmasına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kimse Yokmu Derneği tarafından kurulan İslamabad'daki çadır kentte yapılan toplu düğünde 7 çift hayatını birleştirdi.
Pakistan'da maddi yardımlarını sürdüren Kimse Yokmu Derneği manevi yardımlarda da bulunuyor. Dernek İslamabad'da kurduğu çadır kentinde birbirini seven gençleri toplu nikahla evlendirdi. Dernek yeni aile kuracak olan çiftlere ayrı çadırlar da kurmayı ihmal etmedi. Hazırlıkların tamamlanmasından sonra, toplu düğün çadır kentin meydanında bulunan mescidin bahçesinde yapıldı. Düğüne çadır kentte yaşayan depremzedelerin yanı sıra Pakistan'da eğitim faaliyetinde bulunan Pak-Türk Okulları'nda çalışan öğretmen ve aileleri de katıldı.

Çadır mescidin bahçesinde kurulan yer sofrasında düğün yemeği yenildikten sonra nikah törenine geçildi. Kampın Sorumlusu Kovser Ahmad'in hazırladığı belgelere yeni çifteler parmaklarını basmasından sonra Urduca ve Türkçe dualar edildi. Yapılan dualardan sonra gelin ve damadı kutlama merasimine katılan davetliler hediyelerini yeni çiftlere taktim etti. Düğüne katılan Kimse Yokmu Derneği yetkilileri de gelin ve damatlara düğün hediyesi verdi. İlk evleri olarak kurulan çadırlarında tebrikleri kabul eden yeni çiftler hüzünle mutluluğu bir arada yaşadı. Toplu yapılan düğün törenini İngiliz BBC televizyonu başından sonuna kadar takip etti.

Bu arada yapılan toplu nikah töreninin en ilginç sahnesi Arif Hüseyin ile Navida arasında kıyılan nikah oldu. 37 yaşındaki Arif Hüseyin 8 Ekim depreminde eşini kaybetmiş ve 2 çocuğu ile çadır kente yerleşmiş. 21 yaşındaki Navida ise depremde kocasını kaybetmiş ve 1 çocuğu ile dul kalmış. Komşularının aracılığı ile tanışan çift evlenmeye karar vermiş. Kıyılan nikahın ardından tebrikleri kabul eden çift zaman zaman duygulanarak ağladıkları görüldü. Türk aileleri yeni çifti sık sık teselli etti. Hüseyin ve Navida çifti çocuklarıyla birlikte düğün fotoğrafı çektirdi. Daha sonra Türk öğretmenleri ve aileleri çadır kentti gezdiler ihtiyaç sahiplerine yardımda bulundu. Türk öğretmenler yeni dünyaya gelmiş çocuklara da altın ve para taktıkları gözlendi.

Tamamını Keşmir Bagh bölgesinden gelen depremzedelerin oluşturduğu çadır kentte 4 bin 500 kişi yaşıyor. 4 aydır barınma 3 öğün sıcak yemek banyo ve sosyal ihtiyaçları karşılanan çadır kent sakinleri baharın gelmesiyle birlikte evlilik ve çocukların sünnetlerinde artış olduğu gözleniyor. Çadır kentte ayda ortalama 20 çocuk dünyaya geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious