Pakistan'dan ABD'ye operasyon izni yok

Pakistan'dan ABD'ye operasyon izni yok.11032
  • Giriş : 06.01.2008 / 18:29:00

Pakistan, ABD güçlerinin El Kaide ve Taliban militanlarına karşı topraklarında operasyon düzenlemesine izin vermeyeceğini yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı, New York Times gazetesinin bugünkü sayısında yer alan, "Amerikan askeri ve istihbarat güçlerinin Pakistan'ın aşiret bölgelerinde operasyonlarını genişletmeyi düşündüğü ve ABD Başkanı George Bush'un üst düzey güvenlik yetkililerinin cuma günü, Amerikan askerlerinin, militanları takip için Afganistan-Pakistan sınırına konuşlandırılmasını görüştüğü" habere tepki gösterdi.

Bakanlık haberi "spekülatif" olarak nitelerken, Ordu sözcüsü Vahid Arşad da "biz çok netiz. Bölgede kimsenin herhangi bir şey yapmasına izin verilmeyecek" dedi.

Arşad, hükümetin birçok kez söylediği gibi hiçbir yabancı gücün Pakistan içinde operasyon düzenlenmesine için verilmeyeceğini bildirdi.

New York Times gazetesinin haberinde, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dışişleri Bakanı Condroleezza Rice dahil Bush'un üst düzey güvenlik danışmanlarının, "Pakistan'ın aşiret bölgelerinde çok daha saldırgan gizli operasyonlar için" CIA'in ve ordunun yetkilerinin genişletilmesini ele aldıkları kaydedildi.

Haberde, son raporlarda El Kaide ve Taliban'ın Pakistan hükümetinin istikrarsızlaştırılması için "çabalarını yoğunlaştırdığına" işaret edildiği belirtildi.

New York Times'ın haberinde, Amerikan güvenlik danışmanlarının görüşmesinin, Pakistan'da ABD yanlısı muhalefet liderlerinden, eski Başbakan Benazir Butto'nun geçen hafta suikasta uğramasının ardından Washington'ın strateji değerlendirmelerinin bir parçası olduğu kaydedildi.

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki aşiret bölgesinde uzun süredir Taliban ve El Kaide militanlarının barındığı değerlendirmeleri yapılıyor.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref de ABD'nin terörle savaşında önde gelen müttefiki olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious