Pakistan'dan Afganistan'a roket saldırısı: 4 ölü

Pakistan'dan Afganistan'a roket saldırısı: 4 ölü.11760
  • Giriş : 22.06.2008 / 11:31:00

Pakistan'dan komşu Afganistan topraklarına düzenlenen roket saldırısında 4 Afgan sivilin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paktia vilayeti Valisi Ersala Cemal, Pakistan topraklarından Host kentine roketler fırlatılması sonucu bir kadın ile 3 çocuğun öldüğünü, çoğu kadın 8 kişinin de yaralandığını söyledi.

Cemal, dün gece aynı yerden atılan roketin Kunar'da bir hastaneye isabet ederek 1 kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlattı.

NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) de dün Afgan ordusuna ait bir binanın yakınlarına doğrudan roket saldırısı düzenlendiğini, Pakistan sınırındaki saldırganlara topçu ateşiyle karşılık verildiğini belirtti.

Bu arada Pakistan Ordu sözcüsü Tümgeneral Athar Abbas, Afganistan'daki uluslararası güçlerle militanlar arasında sınırın Afganistan tarafında çatışma olduğunu, ayrıca Pakistan güvenlik güçlerinin yine sınırda bulunan Kuzey Veziristan'da militanlara ateş açtığını söyledi.

Tümgeneral Abbas, Afgan ordusu binasının yakınına düzenlenen saldırıya ilgili soru üzerine de "Bu mümkün değil. Bizden ateş açılmadı. Militanların ateşi olabilir, ama bizim mevzilerimizden değil" cevabını verdi.

Abbas, sınırda Afgan güçleri gibi kendilerinin de militanlarla çatıştığını hatırlattı.

Pakistan, 10 Haziran'da Afganistan'daki Amerikan güçlerinin sınır ötesi hava saldırısında 11 askerinin öldüğünü açıklamış, iki ülke arasında baş gösteren gerilim ortak soruşturma kararıyla aşılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious