Pakistan'ın bayramı ne olacak?

  • Giriş : 07.01.2006 / 00:00:00

Pakistan'ı vuran depremin ardından evsiz kalan 3,5 milyon kişiyi soğuklar vurmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pakistan'ın depremin vurduğu Keşmir bölgesindeki 3 köyde geçen haftadan bu yana 50 dolayında çocuğun zatürreeden öldüğü bildirildi. Kuzey Yöreleri Bölge Meclisi Temsilcisi Fida Muhammed Neşed, hava sıcaklığının eksi 30 dereceye kadar düştüğü Gultari bölgesinde 50 çocuğun öldüğünü söyleyerek yardım istedi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, şiddetli yağmur ve karın etkili olmaya başladığı Pakistan'da, 5 kişinin soğukların yol açtığı hastalıklardan öldüğünü bildirmişti. DSÖ yetkilisi Halif Bile, 8 Ekim'de meydana gelen depremde evsiz kalan 3.5 milyon kişi arasında, çoğu çocuklarda, akut solunum enfeksiyonlarının geçen hafta yüzde 19'lara yükseldiğini, bu yana bu rahatsızlıklardan 5 ya da 6 kişinin öldüğünü açıkladı.

DEPREMZEDELER HELİKOPTERLERE ZORLA BİNDİ

Keşmir'in Pakistan'a bağlı kesiminde onlarca depremzede, iki BM yardım helikopterine zorla binerek, kendilerini gitmek istedikleri yere taşıttı. BM insani yardım koordinatörü yardımcısı Larry Hollingworth, helikopterlerin, zorla binen köylüleri Muzafferabad ve Abbotabad olduğu bildirilen kentlere taşıdıktan sonra güvenli bir şekilde döndüğünü söyledi. Hollingworth, depremzedelerin daha sonra kaçtığını ve olayla ilgili olarak tutuklanan olmadığını belirtti.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen BM yetkilisi, konuyla ilgili olarak Pakistan ordusu ve sivil yetkililerle temasa geçtiklerini ifade etti. Hollingworth, ''Keşmir eyaletinin başkenti Muzafferabad'ın 135 kilometre güneydoğusundaki Bana Mula köyünde, 50 dolayında köylünün bir BM çalışanını yumruklayarak helikopterlere bindiği'' yolunda edinilen bilgiyi doğrulayamayacağını da kaydetti.

BM yetkilisi, bu kişilerin çok soğuk olan dağlardan geldiklerini ve oradan kurtulmak istediklerini tahmin ettiğini söyledi. Pakistan'da 8 ekimde meydana gelen depremden sonra milyonlarca kişi evsiz kalmıştı. Keşmir'de de yüzbinlerce kişi çadırlarda yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious