Pakistanlı kadınlar 8 Mart'tan habersiz!

  • Giriş : 08.03.2006 / 00:00:00

'8 Mart Dünya Kadınlar Günü' bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Pakistanlı depremzede kadınlar, bu günden habersiz yaşam mücadelesini veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Depremdeki mağdurların başında gelen evsiz kadınlar, ya yardım kuruluşları tarafından dağıtılan çadır kentte yada bir akrabasının yanında hayatını sürdürmeye çalışıyor. Kadınların günlük yaşantısını sığdırmak zorunda kaldıkları küçük çadırlarda da hayatın çilesi bitmiyor. Kadınlar, günlük temizlik için çadırlara çeşmeden omuzlarda su taşıyor, ısınmak, yemek pişirmek için dağdan topladıkları odunları da yine omuzlardan taşıyarak çadırına getirmek zorunda kalıyor. Çocuklarına bu zor şartlarda bakıyor depremzede Pakistanlı kadınlar. Çadırkentte yaşamak çok zor en büyüğü ancak normal bir oda kadar olan çadırlarda bazen 10 kişi bile barınıyor. Her yağmur yağdığın da çile ne kadar artıyorsa güneşte o kadar acı veriyor. Yollar yağmurda çamur, kuruduğunda da yaşamı alt üst eden toz toprak oluyor. Her çadırın önünde kurulmuş küçük ocaklarda bazen soğan, bazen de patates kavuruyor Keşmirli depremzede kadınlar. Tandır fırınında pişirilen ekmeğin yanında ya mercimek yada nohut ezmesi oluyor çoğu zaman depremzedelerin yiyeceği.

DEPREM BÖLGESİNDE KADIN 'ÇİLE' DEMEK

Günümüz kadınlarının varlığının farkında bile olmadıkları buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası şöyle dursun elektrik bile yok çadırlarda. Su ise çok uzaklarda akan bir çeşmede yada akan bir derede. Dere kenarlarında çamaşırlarını yıkayan çocuklarını banyo yaptıran kadınlar görürsünüz depremin yaşandığı kuzey Pakistan'da. Prefabrik yada çadırdan yapılmış banyo ve tuvalet sırası bekleyen kadınlar görürsünüz her çadır kentte. Bir kap pilav almak için uzayıp giden sıralar, saatlerce çocukları kucağında bekleyen kadınlar görürsünüz bu ülkede. Her gelen yabancının gözlerinin içine acaba bir şey mi verecek umuduyla bakan kadınlar çok burada . Depremle birlikte hayalleri yıkılmış genç kızlar görürsünüz, bakışlarınızdan rahatsız olup kaçan insanlar. Ve dul kalmış kadınlar, hayatta kalmak için bütün zorluklara katlanır deprem bölgesinde. Kucaklarında öksüz kalmış bebeklerini taşıyan, onlara yiyecek bulmak için kapı kapı dolaşan kadınlar. Dul kaldıkları için dul bir erkekle evlenmek yada evlenmek zorunda olan kadınlar. Hayatlarının son dönemlerinde evlat acısı torun acısı görmüş ama kendisi hayatta yaşlı nineler görürsünüz buralarda. Binlerce acı dolu hikaye duyar kulaklarınız Muzafferabad'da, Mansehra'da, Balakota'da ve daha ulaşılamayan nice kasabalarda.


Deprem, bu ülkede anneleri evlatlarından eşlerinden ailelerinden ayırdı. 8 Ekim depreminden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne kadar tam 6 ay geçti. Burada yaşayan kadınların 8 Mart'ı kutlanmaları şöyle dursun, bu günü hatırlanmadı bile.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious