Pakistanlılar, dini anlatacak

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Pakistanlılar, İngiltere'de İslamı tanıtma atağına geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde Heathrow Havalimanı'nda terör saldırısını engelledikelerini ve bu saldırıya kalkışanların Pakistanlı oldukları iddiaları üzerine, İngiltere'de yaşayan Pakistanlılar, İslam'ın doğru tanınması için çeşitli etkinlikler düzenliyor.
İngiliz Polisi'nin, Heathrow Havalimanı'nda terör saldırısı girişiminde bulunanların Pakistanlı olduklarını duyurmasıyla, üzerlerinde baskı oluşan İngiltere'de yaşayan Pakistanlılar, İslam'ın doğru tanıtılması ve anlaşılması için dünyanın en büyük "Kuran-ı Kerim Sergisi" düzenliyor. Pakistanlılar tarafından yaptırılan Londra'nın en büyük camisi olan Londra Merkez Camii'sine ait olan Londra İslam Kültürü Merkezi'nde düzenlenen sergide, açıklamalarıyla birlikte yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerim'ler ve çeşitli İslam eserleri tanıtılıyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Heathrow Havalimanı'nda iddia edilen saldırı planının olayından sonra bu çapta büyük bir serginin açılması dikkat çekiyor. İngiltere'nin en büyük camisi Londra Merkez Camii'sinin zemin katında halka açık olan sergi, sadece Müslüman vatandaşlara değil, özellikle yabancılara yönelik olarak düzenleniyor. Sergide sadece Kuran-ı Kerim'den açıklamalı nüshalar değil, aynı zamanda eski çanaklar, sürahiler, üzerinde Arapça yazılı tarihi metal parçalar yer alıyor. Bunun yanı sıra, sergi salonunda gelen vatandaşların daha iyi anlamalırı için İslam dini ve sergilenen eserlerin tarihi geçmişi ve açıklamalar bulunuyor.

Kuran-ı Kerim sergisini sadece Müslümanlar vatandaşlara değil, aynı zamanda diğer din mensuplarının Kuran'ı bilmeleri açısından böyle bir sergi düzenlediklerini anlatan Şahid Münir, buradaki insanlara Kuran'ın asıl mesajının yanı sıra, nasıl açıklandığını ve asırlarca nasıl korunduğunu göstermek istediklerini söylüyor. Kuran'ın insanoğluna olan mesajını duyurmak istediklerini belirten Münir, "Kuran'ın vermek istediği mesaj, özellikle Müslüman olmayan ülkelerde çok bilinmiyor. Bu sergideki amacımız, Müslüman olan ve ya olmayan insanların buraya gelmelerini sağlayıp onlara İslam dinini tanıtmaktır." dedi.

Geçtiğimiz günlerde Londra'daki Heathrow Havalimanı'ndaki saldırı iddialarına değinen Münir, "Dünya genelinde İslam adına işlenen bazı istenmeyen olaylar nedeniyle böyle bir sergi vesilesiyle insanlara seslenmemiz gerekiyordu. Bu sergiyle insanları kafalarındaki soru işaretlerini yok etmek istiyoruz. İnsanlara eğitimin önemini ve farklı topluluk ya da dinler arasında diyalog ve anlayışın önemini vurgulamak istiyoruz." diye konuştu.

Daha öncede farklı etkinlikler düzenlediklerine dikkat çeken Münir, Hz. Muhammed'in(sas), tasvir edildiği karikatür olayından sonra da yine Hz. Muhammed (sas)'in hayatını anlatan dünyanın en büyük sergisini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türk Cami ve Kültür Merkezleri'yle iyi bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını anlatan Münir, önümüzdeki günlerde Türklerle birlikte ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious