Paksüt'ün şüphesi, yolsuzluk operasyonunu bitirdi

Paksüt'ün şüphesi, yolsuzluk operasyonunu bitirdi.15798
  • Giriş : 16.05.2008 / 08:11:00

Paksüt'ün 'takip edildiği' şüphesiyle deşifre ettiği araç, polisin aylar öncesinden planladığı operasyona dahilmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Raporda, Paksüt ve eşinin, emniyete ait gözetleme aracının deşifre edilmesine sebep olduğu, polisin aylarca sürdürdüğü yolsuzluk operasyonunun da başlamadan bittiği belirtiliyor. Ayrıca Mali Polis'in mahkeme kararı ile takip ettiği şüphelinin, ilişkili olduğu şebeke üyeleri ile Papermoon'da gerçekleşecek öğle yemeği randevusunu görüntülemek üzere olay yerine gittiği kaydediliyor. O sırada Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ün şüphelendiği aracın ka- pısını açmak istemesi ile polisin deşifre olduğu ifade ediliyor.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün 'polis tarafından takip edildiği' şüphesiyle başlayan tartışmalar sürüyor. Polisin 'obzervasyon' olarak adlandırdığı gözetleme aracının personelinin hazırlayıp amirlerine sunduğu rapor, olaya yeni bir boyut kazandırdı. Raporda, Mali Polis'in mahkeme kararı ile takip ettiği şüphelinin, iltasaklı (ilişkili) olduğu şebeke üyeleri ile Papermoon'da gerçekleşecek öğle yemeği randevusunu kayda almak üzerine olay yerine gittiği belirtildi. O sırada olay yerine gelen Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ün, şüphelendiği aracın kapısını açmak istediği anlatıldı.

Osman Paksüt'ün takip şüphesi emniyetin gözetleme aracının deşifre edilmesine sebep olurken, polisin aylarca sürdürdüğü yolsuzluk operasyonunun da başlamadan bitmesini beraberinde getirdiği belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre, kamuoyunda büyük tartışma doğuran olay şu süreçlerin ardından gündeme geldi: "Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, yolsuzluk soruşturması için projeli soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan planlı çalışma kapsamında bazı şüpheliler hakkında mahkemeden, gizli izleme kararı çıkartıldı. KOM Dairesi'nin Mali Şube Müdürlüğü'ne ait gözetleme aracı, yolsuzluk soruşturmasının kilit isminin irtibatlı olduğu bürokratlar ve şebeke üyeleri ile Papermoon adlı restoranda öğle yemeği yiyeceğini belirledi. Zanlı Ankara'nın Papermoon adlı ünlü İtalyan restoranına gittiğinde peşindeki 'obzervasyon' aracı da takibe başladı. Ancak, obzervasyon aracının parkı sırasında ilginç olay yaşandı. Ünlü restoranın karşısındaki Tenis Kulübü'ne gelen Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ve eşi, aracın kendilerini takip ettiği şüphesine kapıldı. Olay yeri ekibinin hazırladığı rapora göre, Ferda Paksüt'ün yüksek sesle 'Siz kimsiniz? Bizi dinliyor musunuz? Takip mi ediyorsunuz?' demesi üzerine polis kendini tanıttı. Polislere inanmayan Ferda Paksüt'ün 'Kapıyı açın içeriyi görmek istiyoruz' ısrarı üzerine görevliler "Buna yetkimiz yok" cevabını verdi. Takip ekibi deşifre olduğunu düşünerek olay yerinden uzaklaştı. Bu arada, takipteki zanlının Papermoon'dan gelişmeleri izlediği ve obzervasyon aracının fotoğrafını çekerek randevu verdiği kişileri uyardığı, teknik takip sırasında ortaya çıktı.

Ferda Paksüt'ün bu olaydan önce de benzer şüphe ile iki üç aracı durdurup kontrol ettirdiği iddialar arasında. Olay üzerine Osman Paksüt, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ı aramış, Yılmaz da aracın başka bir görev sebebiyle takip yaptığını bildirmişti. KOM Daire Başkanı Ahmet Pek'in de Osman Paksüt'ü telefonla arayarak, kendisinin değil Papermoon'a gelen bir soruşturma şüphelisinin takip edildiğini söylediği öğrenildi. Pek'in Paksüt'e, yürüttükleri yolsuzluk soruşturması hakkında bilgi vererek hadisenin yanlış anlamadan kaynaklandığını ifade ettiği bildirildi.

Şahin: Paksüt neden böyle bir izlenime kapıldı?

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün iddialarına ilişkin, "Kendilerinin takip edildiği veya dinlendiğine dair iddialarıyla ilgili, böyle bir şey olamaz diye düşünüyorum." dedi. Şahin, Haymana'da yeni Adalet Sarayı'nın açılışını yaptı. Açılış öncesinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Bakan Şahin, şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili arkadaşımız, kuşkusuz çok saygın bir görevdedir. Onun böyle bir izlenim edinmesinin nedenleri üzerinde de durulmalı. Ben inanıyorum ki gerek İçişleri Bakanımız, gerekse diğer Emniyet yetkililerimiz, Paksüt'le görüşerek, kendilerinin böyle bir izlenim edinmesine yol açan görgüleri, bilgileri nedir onları alarak bir değerlendirme yapacaklarını düşünüyorum. Çünkü Sayın Başkan Vekili herhangi bir kişi değildir."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious