Palamut mutlu etmedi umut hamside

Palamut mutlu etmedi umut hamside.27096
  • Giriş : 06.11.2008 / 10:29:00

Palamutlar tanesi 7 YTL'ye kadar alıcı bulurken, hamsinin kilosu ise 1-3 YTL arasında değişiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karadeniz'de bu yılki palamut sezonundan beklediğini bulamayan balıkçılar, Nisan ayına kadar sürecek hamsi avından umutlu olduklarını söylediler.

Hamside bu yıl erken başlayan sezon balıkçılara bereketli bir sezon olacağı umudu yaşatırken, palamut avından beklediğini bulamayan balıkçılar bereketli bir hamsi sezonu umduklarını söylediler.

Bir taraftan palamut ağlarını toplayan balıkçılar, diğer yandan hamsi avı için ağlarını onarırken, halen kıyı balıkçıları tarafından az miktar palamut avı yapılabildiğini ifade ettiler.

Normal şartlarda Nisan ayına kadar sürecek hamsi sezonunun bu yıl bereketli geçeceğini umut ettiklerini belirten İlkadım Balıkçılar Kooperatifi 2. Başkanı Atalay Alver, ''Bu sene palamut avlayamadık, güvencemiz hamside'' dedi.

Hamsi avının da bereketli olacağı konusunda endişeleri bulunduğunu kaydeden Atalay, ''hamsi olup olmayacağı belli değil, çünkü çok açıktan geçiyor. Kış gelip havalar esmedikçe hamsinin de olacağını sanmıyoruz'' diye konuştu.

Halen tezgahlarda ise ''çingene'' tabir edilen ve palamut sezonunun sonuna yaklaşıldığının işaretleri olan küçük boy palamutlara rastlanıyor. Boylarına göre palamutlar tanesi 7 YTL'ye kadar alıcı bulurken, hamsinin kilosu ise 1-3 YTL arasında değişiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*