Palandöken'e suni kar yağdırıldı

  • Giriş : 18.12.2008 / 21:56:00

Yeterli kar yağışı almayan Erzurum Palandöken'e yılbaşı öncesi hazırlıkları kapsamında yapay kar yağdırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Palandöken'in Ejder Tepesi altında, 800 metre uzunluğunda, 100 metre genişliğindeki pist, tamamen yapay karla kaplanarak kayak yapabilecek duruma getirildi. Saatte 10 ton suyu kara dönüştüren Lenko makinesi ile pistlere kar yağdırıldı. Yaklaşık bir saatte 5 santimetre kalınlığında kar yağdıran 3 adet Lenko makinesi ile hafta sonu beklenen yoğun kar öncesi pistlerin alt yapısı hazırlandı.

Dedeman Hotel Genel Müdürü Nuri Avşarer, "Kurban Bayramı'nda yakalayamadığımız karı, hafta sonu yağacak olan karla yakalamak istiyoruz. Bunu da kaybetmemek için pistlerimize yapay kar yağdırarak iyi bir pist yapmaya çalışıyoruz. Şuan pistlerimiz kayak yapılabilecek durumda. Dünyada uluslararası yarışların yapıldığı pistlerde suni kar kullanılıyor. Bu kar diğerine göre daha geç eriyor. Bu nedenle kalite sorunu da yok." dedi.

Lenko makinesinin 10 yıl önce satın alındığını, ancak şimdiye kadar sadece bir kez deneme amaçlı kullanıldığını hatırlatan Avşarer, "Bu yıl beklenen kar zamanında yağmadığı için kayak sezonunu yaklaşık 1 ay gecikmeli açtık. Bayramda kar olmadığı için zarar ettik. Kar olsaydı otel doluluk oranımız yaklaşık yüzde 60 civarında olacaktı. Şimdi ise otellerimizde doluluk oranı yüzde 40'larda. Ancak, hafta sonu turizm acentelerinden oluşan bir grup getireceğiz. Bütün masraflarını biz karşılayacağız. Hem Palandöken'i hem de Erzurum'u tanıtacağız. Yılbaşı için şimdiden doluluk oranımız yüzde 85'lerde. Ocak ayının 15'ine kadarda bu doluluk oranı sürecek. Ondan sonra yüzde 60'lara düşmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Üç gündür çalıştırdıkları lenko makinelerine, Palandöken Göleti'nden 400, otel şebekesinden de 200 ton su alınarak yapay kar yağdırıldığını belirten Avşarer, kayak sezonu boyunca pistlerin doğal kar yağmasa dahi yapay kar sayesinde kayakseverlere açık olacağınıda sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*