Paltolara gün doğdu

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Soğuktan korunmak için palto giymenin zamanı geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havaların bir sıcak, bir soğuk olması nedeniyle ertelediğimiz palto giymenin zamanı geldi. Soğukların kendini iyice hissettirdiği şu günlerde artık indirimler de başladı. Bu sezon çok uzun ve dar olmayan paltolar moda. Kruvaze yakalar öne çıkan ayrıntılar arasında. Kışın en çok tercih edilen renk siyahtır ama bu sezonun ana rengi gri.

Bu sezon için çok uzun ve dar olmayan paltolar tasarlandı. 1960’lı yılların etkisinde geniş bebe yakalı, çan kesimli paltoların kolları kışa uygun değilmiş gibi görünse de büzgülü truvakar (bilekten 6-7 cm daha yukarda) kollu tasarımlar, göz kamaştırıcı brokar (kendinden desenli ve kabartmalı) ve kadife kumaşlar ile kombinlenerek hanımların gönlünü fethetti. Spor giyinenler için sezonun olmazsa olmaz kumaş deseni ekoseli ve kalın kumaşlarla hazırlanmış asker stilindeki paltolar hem bayanlara hem de beylere göz kırpıyor. Omuz ve kollardaki apoletler, büyük torba cepler, kruvaze kesimli yakalar ve kemer bu tarzın en belirgin çizgileri. Genellikle genç ve spor giyimden hoşlananlara uygun ekose paltolarda kumaş kalınlığı incelip yumuşadıkça ve desenler küçüldükçe klasik kıyafetlerle de giyilebilme olasılığı doğuyor. Ama unutulmamalıdır ki, büyük ekoseler sizi daha kilolu gösterebilir.

Kruvaze yakalar bu sezonun paltolarında önümüze çıkan en baskın ayrıntılar arasında. Her beş yılda bir moda olan bu yakalar, kışı daha sıcak geçirmenizi sağlar; ancak her an demode olabileceğini unutmayın. Herkeste şık durmayan bu yaka formu, mutlaka iliklenerek kullanılmalıdır. Önü açık kullanıldığında salaş bir görünüm sergiler. Tek sıra düğmeli modellere oranla daha modern duran kruvaze yakaların “V” derinliği vücudun kilo ve boy orantısına uygun seçilmelidir. Göğüs kısmı geniş olanlar, kruvaze yakalarla bu görüntüyü kamufle edebilir, göbekli kişilerse tam tersi sonuçla karşılaşabilir. Göbek sorunu olanların tek sıra düğmeli ve penssiz modelleri tercih etmeleri hem zarif hem de daha zayıf görünmelerini sağlar. Kaşe, tüvit, kaşmir, yün, deri paltolar demode olmayan kumaşlardır. Yün olanların kullanım zorluğu olduğu için yün-kaşmir karışımından yapılan paltolar hem sıcak tutar hem de hafif olduğu için kullanımı rahat olur. Düz renk modellerin modasının hiç geçmeyeceği ve her ortamda şık ve zarif görünüm sergileyeceği unutulmamalıdır.

Dar olmayan modellere bakarsak; 1960 ve 1980’lerin birbirinden farklı stilleri sanki model kitaplarından fırlamış gibi vitrinleri süslüyor. Hanım hanımcık bir zarifliğe bürünmek isteyenler 60’lı yıllardan ilham alan, brokar kumaşların ağırlıklı olarak kullanıldığı diz hizasındaki mantoları tercih edebilir. Siyah, kahve, kırmızı, oranj, ekru tonlarının hakim olduğu tasarımlar rahat kol kesimleri ile de dikkat çekiyor. Bunun yanında 80’lerin bol düğmeli kabanları birçok farklı kumaş seçenekleri ile daha salaş ve özgür giyinmek isteyenlere hitap ediyor. Klasik çizgilerin her zaman moda olduğunu düşünenler için tasarlanmış değişik şekillerdeki pens ve kup seçenekleri ile modernize edilen kaşmir paltolar alternatifleriniz arasında. Punto dikişlerle daha kaliteli görünüm sergileyen klasik paltolar siyah, lacivert, kahverengi, bej ve sezonun ana rengi gri ile uzun süreli giyilebilecek palto modelleri arasında ilk sırayı alıyor. Tüm bu tarzların yanında hemen her sezon seçkinliğinden bir şey kaybetmeden var olan balıksırtı kaşe kumaşların kullanıldığı kemik düğmeli paltolar da erkeklerin ilk tercihleri arasındaki yerini koruyor.

Siyah kışın en çok tercih edilen renklerindendir. Kir göstermemesi onu cazip kılarken, şıklığını da unutmamak gerekir. Camel ve bej tonları ise hemen her renkle beraber kullanılabildiği gibi çok da seçkin ve asil durur. Açık renklerin kış iklim şartlarında kullanımının zor olduğu bilinse de bu sezon açık renkler çok moda. Oldukça albenili duran bu renk tasarımları seçerken pratik, bakım kolaylığı olan, “ultra serbest” diye adlandırılan kumaşların kullanıldığı paltoları tercih etmenizde fayda var.

Klasik paltolar her sezonun vazgaçilmezi. Renkli kürklü etollerle ya da kırışık görünümlü şal ve fularlarla klasik paltolarınızı bambaşka bir forma sokmak elinizde. Bu sezon moda olan bir diğer detay ise paltolarla kullanılan deri, kadife ve işlemeli kemerler. Daha kadınsı ve lüks görünmek isteyenlerin denemesi gereken ayrıntılardan olan kemerler geniş basenliler için daha geniş seçilmelidir. Lüks görünümlü başka bir tercih ise; goblen paltolar. İçli-dışlı giyilebilen ya da portatif şapkalı modeller ise farklı stillerle uyum sağlayabildiği için oldukça kullanışlı seçenekler arasında yer alıyor. Kadınların tılsımlı zarifliğini ve asil yönlerini ortaya çıkaran, erkeklerin ise hem şık hem vakurlu tarzını yakalayabileceği paltolarla tüm kışı sıcacık geçirebilirsiniz.

Şık bir palto almanın ipuçları

Paltolar belki de en yüksek ücreti ödeyerek aldığımız kıyafetimizdir. Bir kazak, gömlek ya da eteği alırken fazla düşünmeyiz, beğendiğimiz ve üzerimizde şık durduğuna inandığımız modeli kısa sürede alırız. Peki ama paltolar öyle mi? Tabii ki değil. Palto alırken kriterlerimizin sayısı artar. Paltonun uzun süreli kullanılacak olmasından ziyade sıcak tutması, ağır olmaması, rahat kullanılabilirliği, modelinin zevkimize uygun olması ve fiyatının kesemizi sarsmaması daha seçici davranmamızı gerektirir.

O zaman iyi palto almak için birkaç ipucu verelim.

* Öncelikle ihtiyacınız olan tarzı (klasik, spor, feminen, erkeksi...) belirleyin. Tarzınıza uygun modelin kısa mı, uzun mu olduğuna karar verin. Bunu yaparken dolabınızda var olan kışlık giysilerinizin tamamını gözden geçirin.

* Ölçülerinize uygun doğru modeli saptamak için kalitesine güvendiğiniz birkaç markadan farklı stillerdeki modelleri deneyin.

* Bu arada fiyat ve kalite ilişkilerini mutlaka göz önünde bulundurun. Asla, ucuz diye kalitesiz bir palto almayın. Aksi halde o palto ile bir sezonu zor geçirirsiniz. Tüylenme gibi aksaklıklarla karşılaşmamak için de kaliteli kumaşları tercih edin. Çünkü çok pahalı palto sert iklim şartlarından direkt etkilendiğinden çabuk deformasyona uğrar. Hele ki kalitesiz malzemelerden hazırlanmış ürünlerde bu deformasyon maalesef ilk kullanımda kendini gösterir.

* Modaya uymak kaygısı ile çok cesur modelleri ve renkleri tercih etmemeye özen gösterin. Daha sonraki sene o modeli giymekte zorlanacağınızı hatta hiç beğenmeyeceğinizi aklınıza getirin. Şayet sezonluk moda olan bir model beğendiyseniz ikinci bir paltonuzun var olmasına dikkat edin.

* Palto alırken seçeceğiniz rengin, diğer kıyafetleriniz ile uyum sağlayacak tonda olmasına özen gösterin.

Palto gibi büyük ve uzun süreli kullanılacak giysilere ayrılacak bütçe normalden fazla olur. Cebinizi buna göre ayarlayın.

* Uzun paltoların kısa boyluları uzun gösterdiği bilinir. Bu doğru değildir. Bilek hizasındaki paltolar kısa boylu kişileri daha da kısa gösterirken, uzun boylu kişileri olduğundan zarif gösterir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious