Pampal: "Ankara'da 7'den büyük deprem olabilir!"

Pampal:
  • Giriş : 22.12.2007 / 03:01:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 00:44:44

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süleyman Pampal: 'Başkentin 4 bir yanı faylarla çevrili'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süleyman Pampal, "Ankara'nın dört bir yanı 7'den büyük deprem yaratacak faylarla çevrelenmiş durumdadır" dedi.
Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süleyman Pampal İHA'ya Ankara'nın deprem durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara'da depreminden bundan önce olduğunu ve bundan sonra da olacağını belirten Pampal, "Bu şaşıralacak bir durum değildir. Şaşırılacak olan Ankara'da deprem olmaz inancıdır. Bunun nedeni daha önce yayınlanmış olan deprem bölgesi haritalarında 1963 haritasına kadar Ankara beyaz bölgede gösterilmiş ve tehlikesiz bölgede gösterilmiştir. Ankara deprem tehlise oldukça yüksek bir yerleşim alanıdır" dedi. Ankara'nın deprem riskinin İstanbula yakın bir oranda olduğunu kaydeden Pampal, İstanbul'un güneyinden geçen Kuzey Anadolu Fayının kırılıp yaratacağı deprem fayının Tekirdağ civarında Marmara Denizinin altına girdiğini ve doğuya doğru devam ettiğini söyledi. Pampal, Ankara'nın deprem tehlikesinin kuzeyindeki Kuzey Anadolu Fay Hattından kaynaklanmadığını belirterek, "Bala depreminde gördüğümüz faylara uzanan Niksar fayı var. Tokat'ın kuzeyinde kuzey anadolu ile kesişen 7 den büyük deprem yaratacak bir fay var. Güneyde Niğde'den başlayıp Aksaraydan Haymanaya kadar uzanan Tuz Gölü fayı var. Bu da 7'den büyük deprem yaratacak bir fay ve uzun süredir suskun. Bunun anlamı daha çok bir enerjinin biriktiği ve daha büyük bir deprem yaratacağıdır. Ankara'nın dört bir yanı 7'den büyük deprem yaratacak faylarla çevrelenmiş durumundadır" dedi. Yapılan deprem risk analizlerinde Ankara ve İstanbul karşılaştırıldığında oranların birbirine yakın çıktığını anlatan Pampal, Ankara'nın 7.70, İstanbul'un 7.82 ve İzmir'in de 7.02 çıktığını söyledi. Ankara'nın deprem tehlikesi yüksek bir olduğunun bilim çevreleri tarafındanda bilindiğini dile getiren Pampal, haritalarda bunun böyle yansıtılmadığını kaydetti. Ankara'nın deprem tehlikesinin dört tarafının faylarla çevrili olması ve yapı stokunun depreme dayanıksız olduğunu vurgulayan Pampal, "Ankara'daki yapıların ve bu yapılar içerisinde yaşanların deprem riski çok yüksektir. Gazi Üniversitesi deprem Araştırma Merkezinde çalışmalar yapıyoruz. ŞU anda Ankara çevresinde Bala, Kızılcahamam, Şereflikoçhisar ve diğer yerlerde 8 yerde deprem kayıt istasyonları kurduk. 2008 yılının ilk haftasından sonra Ankara çevresini an an izleyeceğiz. Bundan sonra daha net bilgilerle Ankara konusunu ele alacağız masaya yatıracağız" diye konuştu.

Pampal, Ankara'da 7'den büyük depremi yaratacak fayların Kuzey Anadolu Fayı, Tuz Gölü ve Keskin Fayının olduğunu söyledi. Vatandaşlara da çağrı da bulunan Pampal, ev alırken depreme dayanıklı evleri tercih etmelerini ve deprem sırasında cenin pozisyonunu alarak depremin geçmesini beklemelerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious