Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nobel Ödül Komitesi Profesör Harace Engdahl, ödül töreninde yaptığı konuşmada Pamuk'un romanlarını ve edebî kişiliğini değerlendirdi. Pamuk'un doğduğu kent olan İstanbul'u diğer büyük edebiyatçılar gibi "vazgeçilmez edebiyat toprağı haline getirdiğini'' söyleyen Engdahl, ünlü yazarın 'batının bireyselciliğiyle doğunun gelenekselciliğini' bir arada verebildiğine dikkat çekti. Engdahl, konuşmasını Türçe 'Ödülünüzü almanızı rica ediyorum" sözleriyle noktaladı.

Konuşmanın ardından sahneye çıkan Pamuk, Nobel Ödülü alan ilk Türk olarak tarihe geçti.

FİZİK, KİMYA, TIP VE EKONOMİ ÖDÜLLERİ AMERİKALILARA GİTTİ

Bu yıl Edebiyat Barış ödülü haricindeki 6 ödül, Amerikalı bilimadamlarına verildi.

Fizik Ödülü, ABD'li John Mather ve George Smoot'a 1989 yılında fırlatılan COBE uydu programının başarısına katkılarından ötürü verildi.

COBE uydusu uzayda çeşitli ölçümler yaparak, kainatın büyük bir patlama (Big Bang) sonucunda oluştuğu teorisini desteklemişti. Mather ve Smoot, kozmik mikrodalga ışınlarıyla yayılan radyasyondaki küçük sıcaklık değişimlerinin ölçülmesinde büyük pay sahibiydi.

Kimya ödülü ise Amerikalı bilimadamı Roger D. Kornberg'a genlerdeki bilgilerin nasıl kaydedildiği, kopyalandığı ve daha sonra hücrede protein üreten birimlere aktarıldığını bulmaya yönelik çalışmaları nedeniyle verildi.

Tıp Ödülü ise yine Amerikalı Andrew Fire ve Craig Mello'ya yaptıkları gen çalışmaları nedeniyle verdi.

Edmund S. Phelps ise kısa ve uzun dönemli ekonomi politikalarının etkisi nedeniyle yaptığı çalışmalar nedeniyle ekonomi ödülünü almaya hak kazandı.

"Fakirlerin bankacısı" olarak bilinen Muhammed Yunus ise Nobel Barış Ödülü'nü Norveç'in başkenti Oslo'da bugün aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious