Pamuk, Paris'te konferans verdi

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, Fransa'nın başkenti Paris'te, ''Romanın gücü: Edebiyatın gözünde sosyal boyutu'' konulu bir konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Paris'teki ''Müslüman Dünyasında Toplum ve İslam Araştırmaları Enstitüsü'' (I'IISMM) tarafından düzenlenen konferansa, Fransız edebiyatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Yaklaşık 2 saat süren konferansta Pamuk, edebiyat, Batılılaşma ve toplumsallaşma üzerine görüşlerini anlattı.
Türkiye'de özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal Beyatlı ve Oğuz Atay gibi yazarlardan çok etkilendiğini belirten Pamuk, ''Bu Türk edebiyatçıların, kahramanlarının başında geldiğini'' söyledi.
Bu yazarların Batı-Doğu ilişkisini de farklı yorumladıklarını ifade eden Pamuk, yazarların Batı-Doğu ilişkisini incelerken, iki kültür arasında bir çözüm bulmak veya birisinin diğerine çözüm dayatması biçiminde değil, ikisinin getirdiği güzelliği birlikte yaşamayı ve yansıtmayı tercih ettiğini, kendisinin de bu yaklaşımı benimsediğini bildirdi.
Konuşmasında Tanpınar'a özel bir bölüm ayıran Pamuk, bu ünlü Türk yazarın Fransızlar'ın Nobel ödüllü yazarı Andre Gide ile ilgili olarak kaleme aldığı makaleye de geniş yer verdi. Pamuk, Gide'in Türkiye ve Türkler'e ilişkin anı ve gözlemlerini de aktardı.
Batılılaşma konusuna da geniş yer ayıran Pamuk, edebiyatçı olarak kuram, siyaset ve çözüm üretmekten çok insan unsurunu, acılarını, kalbini, ihtiraslarını, kapasitesini ve anlayışını yansıtmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious