Pamuk çiftçisi mağdur

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Topçuoğlu, dünyada sınırlı sayıda ülkenin ekolojisinin pamuk tarımına elverişli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pamuğun, ihracatın yüzde 30'unu oluşturduğunu ve tekstil sektörünün temel hammaddesi olduğunu vurgulayan Topçuoğlu, "Tekstil sektörümüz gelişmesine rağmen dünyaca ünlü kalitesiyle Türk pamuğunun ekim alanlarında yıldan yıla azalış olması ve üretiminde artış sağlanamaması pamuğun geleceğinin tehlikede olduğunu göstermektedir. Ülkemizde pamuk, dünya piyasalarından en fazla etkilenen üründür. Pamuk'ta gümrük birliğinden dolayı tarife uygulaması yapılamadığından, iç piyasayı koruyacak bir mekanizma bulunmamaktadır. Gelişmiş ülkelerin gerek iç destekleri gerekse ihracat teşvikleri ile son yıllarda Dünya pamuk fiyatlarındaki düşüş iç piyasayı da etkilemekte ve yurt içinde de pamuk fiyatları düşüş göstermektedir." diye konuştu.

Topçuoğlu, "2006 yılı ürürünü pamuk hasadı yeni başlamıştır, piyasada oluşan fiyatlar 1,27 YTL/kg pamuk maliyetimizin neredeyse yarısı kadardır. Bu yıl üretim alanlarındaki bir miktar artışın devamlılığı sağlamak pamuktan elde edeceğimiz gelirle doğru orantılıdır." dedi.

Pamuk çiftçisinin satın alma gücünün her geçen gün aşağılara düştüğünü kaydeden Topçuoğlu, "Geçen yılın aynı ayına göre bir kilogram pamukla 0,29 litre mazot alan bir çiftçi bu yıl 0,27 Litre mazot alabilmektedir. Mazotta pamuk üreticisinin alım gücü yüzde 5,2 azalmıştır. Yine gübre fiyatlarında bir yıldaki artış yaklaşık yüzde 17'dir. 2005 yılında bir Kg pamukla 1,12 Kg gübre alabilen çiftçi bu gün 1 Kg pamukla 1 kg gübreyi ancak alabilmektedir. Gübrede üretici satın alma gücü yüzde 9,6 oranında gerilemiştir. Nihai tüketim mallarından tüp gazda da bir yılda yüzde 16,1 fiyat artışı gerçeklemiştir. Pamuk üreticisinin tüp gazda alım gücü yüzde 9 azalmıştır. Hasadın başladığı şu günlerde en azından ithalatın kısıtlanması iç piyasanın bir miktar yükselmesini sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious