Pamuk damgası

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Türkiye tanıtımına Orhan Pamuk damgasını vurdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk ve Papa'nın Türkiye ziyaretinin ardından dikkat çeken Noel Baba, şimdilerde Türkiye'nin yurtdışındaki tanıtımlarına damgasını vurmaya başladı.
Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen ''Kültür ve Yaratıcılık Fuarı''nda Türk standı büyük ilgi gördü. Tanıtım standında kısa süre önce 2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk ve Çin'de en iyi romanı seçilen ''Benim Adım Kırmızı'', Noel Baba figürleri, Türk Hava Yoları uçak maketi, 2002 Dünya Güzeli Azra Akın'ın resimleri ile Türkiye'yi tanıtıcı resimler yer aldı. Diğer ülkelerin stantlarını çok az sayıda ziyaretçi gezerken, Türkiye standında müthiş bir kalabalık yaşandı. Ziyaretçilere tanıtım broşürlerinin yanında Türkiye'yi tanıtıcı CD ve tişörtler hediye edildi.

Fuarda konuşan Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri, Orhan Pamuk'un Çin'de oldukça meşhur olduğunu ve bu yıl İstanbul adlı kitabının 30 bin adet basılacağını söyledi. Yurteri, Çinliler tarafından daha da tanınmaya başlanan Pamuk'u ve yeni yıl dolayısıyla Türkiye'de yaşamış ve hemşeri olan Noel Baba'yı kullanarak tanıtım yapmayı uygun gördüklerini belirtti. Çin basınının da ilgi gösterdiği Türkiye standında Noel kıyafeti giyerek tanıtım yapan Yu Le ise, Çinlilerin Pamuk ve Noel Baba'yı çok sorduğunu, Türkiye'nin kültürü hakkında da bilgi aldıklarını dile getirdi.

Fuarda diğer ülkeler de kendi ülkelerinin yapıtları ile kültürlerini bazı etkinliklerle tanıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious