Pamuk davasına red!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Yazar Pamuk hakkındaki tazminat davası reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazar Orhan Pamuk aleyhine İsviçre’de yayınlanan bir dergideki sözleri nedeniyle açılan tazminat davasında hakim, davanın reddine karar verdi.

Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmada hakim, davanın reddini kararlaştırdı. Davacı olarak 6 kişinin yer aldığı dava dilekçesinde, yazar Orhan Pamuk’un İsviçre’de yayınlanan bir dergiye verdiği röportajda, ’’30 bin Kürt’ü ve bir milyon Ermeni’yi öldürdük. Türkiye’de hiç kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Ben ediyorum’’ dediği ifade edilmişti.

Pamuk’un beyanlarıyla ’’Türk milletini topyekün itham altına soktuğu’’ belirtilen dilekçede, davacılardan Turgut Kobaza’nın, 1915 yılında Ermeniler tarafından yapılan katliamlarda yakınlarının büyük kısmını kaybettiği, Emine Ermiş, Nuray Yaylan, Pakize Alp Akbaba ve Fatma Terzi’nin de Güneydoğu bölgesinde meydana gelen terör olayları nedeniyle oğullarını şehit verdikleri dile getirilmişti.

Dilekçede, Avukat Kemal Kerinçsiz’in de daha önce Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Pamuk hakkında açılan davada müşteki sıfatı bulunduğu ifade edilerek, 6 davacı için toplam 36 bin YTL tazminatın yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsil edilmesi istenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious