Pamuk hasadı yerine elma toplamaya

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesi Yunus Emre Mahallesi'nden çoğunluğu çocuk bir grup tarım işçisi, elma hasadı için Niğde'ye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir zamanlar 'Beyaz Altın' olarak adlandırılan pamuk hasadı için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden tarım işçileri Çukurova Bölgesi'ne gelirken, bu bölgede yerleşik hayata geçenler pamuk hasadı azalınca artık 'elma hasadı' için yollara düşüyor.

Mahalle halkının 4 yıldan bu yana aynı zamanda Niğde'ye uğurladığı işçiler, 1 ay sürecek elma hasadına gitmenin sevincini yaşıyor.

Genç kızlardan bazıları, çeyizlik eşya alabilmek için elma bahçelerinde hasat yapmak zorunda olduklarını söylüyor. Hasadın son derece keyifli olduğunu anlatan kızlar, "Her yıl aynı mevsimde yollara düşüyoruz. Hasat için gittiğimiz yerde her şey düşünülmüş. Yatacak yerlerimiz var." diyor.

Niğde'de başlayan elma hasadı için yaşları 15 ila 25 arasında değişen 40'a yakın genç uğurlandı. Bir ay sonra geri dönecek tarım işçileri, yevmiyesi 15 YTL'den çalışıyor.

Mahalle Muhtarı Servet Polat, işçilerin daha önce pamuk hasadına giderken, bugün başka illere gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Her yıl bu mevsimde elma hasadı için işçilerin yollara döküldüğünü anlatan Muhtar Polat, "Bir ay boyunca kazanılan paralarla insanların yüzü gülüyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious