''Pamuk korumayla yaşamayı sevmiyor''

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Kahire Uluslararası Kitap Fuarı sırasında Pamuk'a eşlik eden Mısırlı romancı Cemal Gaytani, Pamuk'un, koruma eşliğinde yaşamaktan rahatsız olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaytani, bugün İtalyan gazetelerinden Corriere della Sera'ya verdiği demeçte, "Orhan bana, koruma altında yaşamanın hayat olmadığını söyledi" dedi.
Gaytani, Pamuk'un gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra oluşan atmosfer ve kendisinin koruma altına alınmasıyla ilgili olarak konuşmak istemediğini anlattı.
“Ancak ben kendisine bir ara, halihazırdaki yaşamının nasıl olduğunu sordum'' diyen Gaytani, “Bana hoşnut olmadığını söyledi. Elbette, köktendincilerin korkusuyla koruma eşliğinde yaşamak hayat değil. Ardından yine konuyu değiştirmeyi yeğledi" dedi.
Kahire'de Pamuk'la uzun uzun konuşma olanağı bulmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Gaytani, "Orhan Pamuk, Kahire'deyken benden kendisini, sadece Necip Mahfuz'un romanlarından tanıdığı Kahire'nin antik semtlerini gezdirmemi istedi. Tabii bol bol konuştuk. Özellikle de henüz yayımlanmamış olan yeni romanını konuştuk: Büyük bir aşk hikayesi" diye anlattı.
Pamuk'un Kahire'yi dolaşmaktan büyük keyif aldığını belirten Gaytani, "Altı saatte 130 tane fotoğraf çekti. Sultan Hasan Cami'sini ve çevredeki halk mahallelerini çok sevdi" dedi.

Tehdit edilmişti

Bu arada Hrant Dink cinayetinin azmettiricilerinden olduğu belirtilen Yasin Hayal, Beşiktaş'taki İstanbul adliyesine getirilirken, yazar Orhan Pamuk hakkında ''Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı'' şeklinde bağırmıştı.
Bu sözler üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Yasin Hayal hakkında inceleme başlattı. 'Tehdit' suçu yönünden başlatılan incelemenin, daha sonra soruşturmaya dönüştürülebileceği belirtildi.
Bu arada Hrant Dink suikastının ardından gündeme gelen ''korunma'' konusunda ilk adım atıldı ve Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a koruma verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious