Pamuk nine huzurevinde

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

4 dil bilen ve 25 yıldır tek başına yaşayan 'Pamuk Nine', huzurevine yerleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşamının bundan sonraki bölümünü Huzurevi'nde geçirecek olan Pamuk Nine, çevrede kedileri sevmesi ve Türkçe'nin dışında 4 dil bilmesiyle tanınıyor.

Köprü Yardımlaşma Grubu'nun girişimleriyle, Valilikten alının izinle ambulansla Seyhan Belediyesi Huzurevi'ne taşınan Fatma Leyla Dede, bugüne kadar Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Sarıyakup Mahallesi'ndeki bir göz odada yaşıyordu.

Hayyrsever vatandaşların yaptığı yardımlarla hayatını sürdüren ve düşüp bir ayağını kıran Pamuk Nine aynı zamanda felçli. Gündüz bakıcı bir kadın tarafından ihtiyaçları karşılanan Dede'nin kapısının anahtarı akşamları yakınındaki Bakkal Sabahattin'e bırakılıyor.

Bakkal Sabahattin'in kapany? saati olan 21.00'den sonra geceleri yalnız geçiren Pamuk Nine, şimdi yeni bir hayata başlamanın heycanıyla dolu.

Adana'nyn Karataş ilçesine bağlı Adalı köyünde Fatma Leyla, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Daha küçük bir kızken kolunun yarısı altın bileziklerle dolu olan Dede, 11 yaşında babasını kaybeder. Annesinin bir başkasıyla evlenmesi üzerine İstanbul'daki teyzesinin yanına yerleşen Pamuk Nine, 17 yaşında evlenir. Hiç okuma yazması olmayan Fatma Nine, kendi kendine çalışarak bu eksikliğini giderir. Bununla da yetinmeyen Pamuk Nine, İstanbul'daki yabancı uyruklu komşuları sayesinde Arapça, İngilizce, Arapça ve Yunanca'yı öğrenir. Hayvan sevgisini de burada kazanan Dede, daha sonra özellikle kedileri yaşamının bir parçası yapar.

Zengin bir aile düzeni varken, 1980'de kocasının kanserden ölen Dede'yi zor günler bekler. Hiç çocuğu olmayan Pamuk Nine, zaman içinde kimsesiz kalınca memleketi Adana'ya döner.

Hiç bir geliri olmadığı için, yapılan yardımlarla ayakta kalmayı başaran Pamuk Nine, 3 yıl önce merdivenden düşüp, bacağını kırıp, kısmi felçlik geçirir. Bir ameliyat olan Pamuk Nine'nin, ikinci ameliyatı İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün desteğiyle Huzurevi'nde gerçekleşecek. Komşuları tarafından çok sevilen Pamuk Nine, 4 dil bilmesine karşılık, konuşacak bir ortam bulamamaktan yakınıyor.

Geceleri yalnyz geçirmenin sıkıntısını çektiğini belirten Pamuk Nine, bundan böyle Huzurevi'nde devletin güvencesi altında olmanın mutluluğunu yaşıyor. Hayvanları çok sevdiğine dikkat çeken Fatma Leyla Dede, kendisine gelen yardımları başkasına dağıtmakla da tanınıyor.

Köprü Yardımlaşma Grubu Başkanı Bekir Fevzi Yıldırım, zor günlerinde Pamuk Nine'ye bir bakıcı tuttuklarını anlattı. Geceleri Fatma Ninenin yanında kalacak birilerini bulamadıklarını ifade eden Yıldırım, bundan böyle yaşlı kadının huzurevinde daha güzel günlerin beklediğini aktardı. Seyhan Belediyesi Huzurevi Müdürü Hamza Dönmez'de Pamuk Nine'ye her türlü bakımın yapılacağını söyledi. Daha sonra sağlık görevlileri ve komşuları tarafından ambulansa konulan Pamuk Nine'nin duygulandığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious