Pamuk tarlada kaldı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İzmir'in Selçuk ilçesinde pamuk eken çiftçi, maliyetinin altında belirlenen fiyat yüzünden ürününü tarlada bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pamuk toplama kilogram maliyeti bu yıl için 15 YKr olarak düşünülürken, tarladan mahsulün alınması makineyle 25, işçilerle 30 YKr'yi aştı. Çiftçinin ortalama 1.27 YTL'ye malettiği pamuğun fiyatı 0,6 YTL'ye kadar düşünce kimi çiftçiler pamuğu tarlada bırakmanın daha kârlı olabileceğini düşünmeye başladı.

Selçuk Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Albeyoğlu, bu yıl pamukta belirlenen fiyatların tam bir kriz olduğunu ifade etti. Pamuğun çiftçiye 1.27 YTL'ye malolduğunu tespit ettiklerini söyleyen Albeyoğlu, Tariş'in 0.92 YTL'den alım yaptığını, sezonun yağışlı geçmesinin de etkisiyle ürün kalitesinde yaşanan sıkıntılarla birlikte fiyatın ortalama 0.6 YTL seviyelerine kadar gerilediğini dile getirdi.

Toplatma maliyetinin yer yer 0.3 ile 0.4 YTL'ye kadar çıktığını belirten Albeyoğlu, bu yıl pamuğunu toplatmamayı daha kârlı bulan çiftçiler olduğunu vurguladı. Çiftçinin bu yıl, yıllardan beri evine ekmek götürdüğü pamuğa saygısı sebebiyle tarladan pamuğu topladığını belirten Ziraat Odası Başkanı Albeyoğlu, tarladan sanayiye varana kadar her aşamasında devlete katma değer sağlayan bu ürünün çiftçinin elinde patladığını ifade etti.

Yarım asırdır pamuk ektiğini söyleyen çiftçi Sami Kökçü, "Aralık ayının ortalarına gelmişiz ancak pamuğu tarladan alamamışız. Toplatsak, kaç liradan tüccara satabileceğiz? Bugüne kadar bir karar veremedik. Maliyeti biraz daha düşüren toplama makinesiyle hasada gireceğiz. Pamuk çiftçisinin hali perişan. Yeni dönemde ekim yapmak için acil desteğe ihtiyacımız var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious