Pamuk: 'Türk fındığının alternatifi yok'

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Türk fındığının alternatifi olmadığını, bu nedenle fındığın her zaman desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyaret ederek TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren'le bir süre sohbet etti. Ziyarette konuşan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Pamuk, Türk fındığının alternatifi olmadığını belirterek, bu konuda fındığa katkıda bulanan kurumlara teşekkür etti.

Fındığın yüzde 10'unun iç piyasada tüketildiğini, bunun zaman zaman sıkıntılara yol açtığını belirten Pamuk, "Biz hem yurtdışında ihraç anlamında oranımızı yükseltelim hem de iç piyasa tüketiminde yüzde 10'lardan yüzde 24'lere çıkartmanın mücadelesini veriyoruz. Fındık rekoltesi, dikim alanlarının her gün artması ile artıyor, bu artınca tüketimi de artırmak durumundayız ki fındık üreticisini ve Karadeniz insanını rahatlatalım" dedi.

Pamuk, konuşmasında, Karadeniz insanının, fındık üreticisinin, sivil toplum örgütü ve her kesimiyle iş birliği yaptığı sürece Karadeniz insanının yolunun aydınlık olacağını, aksi takdirde de zaman zaman olumsuzluklar yaşanacağını kaydetti. Fındık ve çay'ın Karadeniz'in olmazsa olmazlarından olduğuna işaret eden Pamuk, "Bunlar olmazsa yaşama hakkımız bile elimizden alınıyor, onun için bu birlikteliği mutlak sağlamalıyız" dedi.

Pamuk, 2005-2006 yıllarında fındık üreticilerinin ciddi manada mağdur edildiğini ve bununda farkında olduklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu: ''Bu sorunları çözeceğiz, ancak FİSKOBİRLİK'in elinde de sihirli değnek yok. FİSKOBİRLİK özellikle 2007 sezonuna güçlü atıldı. Birlik 2008'e sağlam girmek için geçmişten gelen problemleri temizler vaziyette olacak. Önceden 2., 5. ve 7. ayda 2006 fındığı ile ilgili ödeme yapacağımızı açıklamıştık. Şu anda ödemelerin gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Ankara'da ve İstanbul'da gerçekleştirilen bazı projeleri bitirme noktasına geldik. Buradan yola çıkacağız ve inşallah boş gelmeyecek ve fındık üreticilerini rahatlatacağız.''

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren ise, fındığın önemli bir ürün olduğunu hatırlatarak, TTSO olarak her zaman üreticinin yanında olduklarını, ancak buna rağmen zaman zaman tenkit edildiklerini ifade etti.

Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık üretimi ile ilgili olarak çeşitli önerilerde bulunan Eren, "Bizde fındığın önemini anlatıyoruz. TSO olarak zaman içinde fındığın bir şekilde Batı Karadeniz'de azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. Doğu Karadeniz'de artması, Batı Karadeniz'de azalması, Dünyada da tüketimin artması gerekiyor. Dünyada arz talepten her zaman fazla oluyor. Dünyada ve Türkiye'de dikimi azaltmalıyız. Karadeniz'de alternatif ürün yetişeceğine biz inanmıyoruz. O zaman her ürünün yetişeceği Batı Karadeniz'de azaltılması gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Fiskobirlik ile her zaman dayanışma içinde olduklarını ve bunun böyle devam edeceğinin de altını çizen Eren, "FKB'nin bu ülke ekonomisine, sanayisine, ticaretine katkısı olduğu sürece biz onun yanında olma mecburiyetimiz vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious