Pamuk ve hayvancılıkta prim desteği!

Pamuk ve hayvancılıkta prim desteği!.8781
  • Giriş : 19.03.2009 / 18:27:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, pamukta prim desteğinin yüzde 30 artırılacağını ve koyun yetiştiricilerine verilecek prim miktarını açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, pamukta prim desteğinin yüzde 30 artırılarak 42 kuruş olacağını belirterek, koyun yetiştiricileri için verilen 5 liralık primin de 10 liraya çıkarıldığını bildirdi.

Eker, Kurtalan ilçesindeki temaslarından sonra Siirt'e gelerek AK Parti seçim bürosuna geçti. Burada, milletvekilleri Afif Demirkıran, Yılmaz Helvacıoğlu ve parti yetkilileri ile görüşen Eker, daha sonra parti binası önünde vatandaşlara seslendi.

Siirt'te şehir içinde yapılan hayvancılığın önüne geçeceklerini belirten Eker, şöyle dedi:

''Ben bir tarım bakanı olarak bu projenin hayata geçirilmesi ile ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapacağım. Siirt'i böyle bir sorundan kurtarmak için milletvekilleri ve belediye başkanı ile birlikte çalışacağız. Hükümetimiz döneminde Siirtli çiftçilere bakanlığımın verdiği tarımsal nakit destek 170 trilyon lira. Hükümetimiz döneminde Siirtli çiftçinin cebine; değişik projeler vasıtasıyla mazot, sertifikalı fidan, hayvancılık desteği gibi desteklerle para aktardık. Şimdi burada biz kırsal kalkınma projesi diye bir proje başlattık. Yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Hükümetimiz döneminde 4 tanesi bitti. Burada 41 kişi çalışıyor. Bunların üç tanesi bitkisel ürün işleme ve paketleme ile ilgili, 1 tanesi hayvansal ürün işleme ile ilgili. Dördüncü etapta şu anda devam eden 8 tane projesi var Siirt'in... Burada 2 milyon TL destek vereceğiz. Ayrıca, makine ekipman alımında 206 adet projeye 1 milyon lira hibe destek sağladık. Kooperatifler konusunda bizden önceki hükümetler 3 tane proje desteklemişler ve 1 milyon destek vermişler. 5 yılda 4 proje uyguladık. Burada da 3,5 milyon TL destek verdik. 250 aile bu kooperatiflere üye olmak suretiyle yararlandılar.''

-DESTEKLEME PRİMLERİ-

Eker, daha sonra Valiliğe geçerek Vali Necati Şentürk ile makamında bir süre görüştü. Valilik çıkışında pamuk destekleme primi ile ilgili açıklama yapan Bakan Eker, şunları söyledi:

''Bizim daha önceden aldığımız bir karar vardı. Özellikle prim ödediğimiz ürünlerle ilgili bir karar vardı. Bunları ekimden önce açıklamak suretiyle vatandaşımızı, çiftçimizi bilgilendirmek, yani vatandaşımız; 'ne kadar prim alacağını bilsin, kararını onun ışığında versin' diye. Bu seneki ekilişlerle ilgili pamuk primi kilogram başına 42 kuruş olacak. Bu, geçen seneye göre yüzde 30'luk bir artış demektir. Bu ayın sonunda nisan ayından itibaren pamuk ekimleriyle ilgili çalışmalar başlayacak. Hazırlıklarımızı yapmıştık. Onu biz zaten ilk defa burada sordunuz diye söylüyorum. Bakanlığımızın web sayfasında da o bilgileri yayınlayacağız.''

Eker, koyun yetiştiricileri için de pozitif ayırımcılık yaptıklarını belirterek, ''Koyun yetiştiricileri için 5 lira olan prim desteğini 10 liraya çıkardık. Bizim hükümetimizden önce koyunculuğa verilen bir destek yoktu. Bir koyunu olursa ona 10 lira destek veriyoruz. Ayrıca, sütünü de bu sene destekleme kapsamına aldık. İnek sütüne verdiğimiz desteğin çok üstünde verdik'' dedi.

''Siirt fıstığına az prim verildiği'' yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine de Bakan Eker, bunun üretim maliyetleriyle ilgili olduğunu ve primin maliyete göre hesaplandığını ifade etti.

Bakan Eker daha sonra, Öğretmen Evinde tarımla ilgili sivil toplum kuruluş yetkilileriyle bir toplantı düzenledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*