Pamuk'a Eğitimcilerden şartlı ödül

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası, Pamuk'a "Türkiye'de Ermeni Soykırımı Olmamıştır" sözünü söylemesi şartıyla "2006 Onur Ödülü"nü vereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Nobel Edebiyat Ödülü'nün çok önemli olduğu ve ödülün Türkiye'ye verilmesinin bir onur olduğu belirtildi. Sendika Başkanı Gürkan Avcı, kendilerinin de Pamuk'a "2006 Onur Ödülü" vermek istediklerini ancak yazarın, "Türkiye'de Ermeni Soykırımı olmamıştır" sözünü söylemesini istediklerini söyledi. Açıklamada Fransa'da Ermeni soykırımını İnkârını suç sayan yasanın kabul edilişiyle, Pamuk'a ödül verilmesinin birer saat arayla gerçekleştiği hatırlatıldı.

Açıklamada Fransa'nın bu yasa teklifini onaylayarak insanlık tarihine açtığı ufku kararttığı ve Ortaçağ karanlığına yeniden giriş yollarının açtığı savunularak, yasa teklifinin kabul edilmesinin Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yaptığı dayatmalar ile de çeliştiği vurgulandı.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Orhan Pamuk'a verilmesinin Türkiye ve Türkler açısından çok önemli olduğunun belirtildiği açıklamada, ancak bunun Pamuk tarafından da resmen açıklanması gerektiği dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious