Pamukkale eskisinden de beyaz!

  • Giriş : 10.04.2009 / 14:37:00

Kaynak sularının kirecinden oluşmuş dünyanın en beyaz tepesi olan Pamukkale, yeni çevre düzenlemeleriyle eskisinden daha güzel ve daha beyaz hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaynak sularının kirecinden oluşmuş dünyanın en beyaz tepesi olan Pamukkale, yeni çevre düzenlemeleriyle eskisinden daha güzel ve daha beyaz hale geldi.
Hierapolis, Laodikeia ve Tripolis gibi antik kentleri, kaplıcaları ve travertenleriyle UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Pamukkale'ye, bu yıl 1,5 milyondan fazla turist gelmesi bekleniyor.

Denizli, deniz turizmi olmamasına rağmen Pamukkale sayesinde Türkiye'de en çok turist çeken iller sıralamasında İstanbul, Antalya ve Muğla'dan sonra dördüncü sırada.

Pamukkale İşletme Müdürü Nevzat Sallıo, turizm sezonu başlamadan havaların ısınmasıyla turist hareketliliğinin artmaya başladığını söyledi.

Geçen yıl 1 milyon 415 bin turist geldiği bilgisini veren Sallıo, bu yıl dünyadaki ekonomik krize rağmen 1,5 milyondan fazla kişi beklediklerini ifade etti.

Özellikle Uzakdoğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin yoğunlukta olacağını kaydeden Sallıo, "Turizm sezonuna hazırız. Güvenlik, çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmalarıyla hazırlıklarımızı tamamladık. Özellikle peyzaj ve temizlik, turistlerimizi en üst düzeyde karşılayacak." dedi.

Pamukkale'nin son yıllarda Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geldiğine dikkat çeken Nevzat Sallıo, "Travertenler, Hz. İsa'nın (AS) 12 havarisinden biri olan St. Philip'in burada bulunması, muhteşem bir antik Roma şehri olan Hierapolis'in kalıntıları ve Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması sebepleriyle dünyanın ilgi odağı oluyor." şeklinde konuştu.

Pamukkale ören yerinin ziyaretçi profilinin çok farklı olduğunu vurgulayan Sallıo, şunları söyledi: "Dünyanın hemen her bölgesinden ziyaretçi geliyor. Son dönemlerde Ortadoğu ve Uzakdoğu ağırlıklı oldu. Özellikle Güney Kore, Tayvan, Japonya ve Çinlilerin ilgisi fazla. Bunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım çalışmalarının da etkisi var."

Pamukkale'de çok ciddi bir su dağıtımı yapıldığını ifade eden Sallı, "Kontrollu bir şekilde saniyede 260 litre suyu travertenlerin üzerine veriyoruz. Bu da travertenlerin kaliteli ve iyi bir şekilde beyazlaşmasını sağlıyor. Hierapolis döneminde bile Pamukkale ancak bu kadar beyazdı.'' dedi.

Almanya'dan İrina Apel de Türkiye turu çerçevesinde Pamukkale'ye geldiğini belirterek, ''Burada çok eğlendik. Harika yerler gördük. Pamukkale'yi özellikle gezdik. Anlatılandan da güzel, doğa harikası bir yer.'' diye konuştu.

Antje Beracak ise Pamukkale'yi görünce büyülendiğini ifade etti.

İngiliz Thomas Hayes de ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini belirterek, doğanın ve tarihin birleştiği bu yeri görmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

İngiltere'den Sarah Williams ise, ''Pamukkale'nin güzellikleri duymuştuk. Çok fazla etkilendim. Doğa harikası bir yer.'' dedi.

Mısır'dan Hassan El Zeyd de Pamukkale'nin çok hoş bir yer olduğunu vurgulayarak, tapınak ve müzeden çok etkilendiğini, doğayla tarihin güzelliklerini bir arada görmekten mutlu olduğunu dile getirdi..

Fatima El Zeyd ise eşinin kardeşinin daha önce çektiği fotoğraflarından etkilendikleri için geldiklerini anlatarak, Arap ülkelerinde Pamukkale'nin daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*