Pamukkale travertenleri beyazlatılıyor

  • Giriş : 05.04.2008 / 21:46:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 20:47:56

Eşsiz güzelliğine leke sürülen Pamukkale travertenleri, beyazlatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Valiliğinin, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile hayata geçirdiği proje ile travertenlerde, bugüne kadar su verilmediği için kararan alanların beyazlatılması çalışmalarına başladı.

Denizli Valisi Hasan Canpolat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pamukkale ören yerinde yürüttükleri çalışmaların önemli bir boyutunun bölgedeki su yönetimini disiplin altına almak olduğunu söyledi.

Proje kapsamında travertenleri besleyen su kaynaklarının tespit edileceğini, kanalların ıslah edilmesi ve elektronik olarak dağılımının sağlanacağını belirten Canpolat, ''Projede son aşamaya gelindi. Ancak proje hayata geçirilmeden önce, şu andaki mevcut kanallardan bazıları ıslah ediliyor'' dedi.

Özellikle Kocaçukur bölgesindeki toplama kanallarının ıslah edildiğine dikkati çeken Canpolat, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar su verilmediği için ciddi şekilde kararmış olan alanlar beyazlatılmaya başlandı. Önceki dönemlerde Pamukkale'deki traverten suları üzerinde gerçekten bir kontrol yoktu. Ancak geçen seneden bu yana tam bir kontrol sağlandı. Şu anda otomatik olmasa da suyun nereye, ne zaman verildiğini biliyoruz. Dolayısıyla travertenlerde ciddi şekilde bir beyazlama ve artma da var.

Özellikle Kocaçukur bölgesindeki çanağı tamamen beyazlatmak üzere bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda kararmış olan bölgeler şu anda ciddi şekilde beyazlıyor. Ayrıca çanağın tamamına, antik kanallar dahil olmak üzere su verilecek ve bu çanağın tamamı beyazlamış olacak. Amacımız bu çanak beyazladıktan sonra orada oluşturulan gölle bir uyum sağlaması.''

Sulama çalışmalarına başlanmasının ardından, insanların doğal traverten oluşumunu yerinde görebildiklerini vurgulayan Canpolat, ''Su kaynaklarının kontrol altına alınması, izlenmesi ve disiplinli bir şekilde yönetilmesi bizim kanaatimize göre Pamukkale'deki en önemli çalışmadır'' diye konuştu.

-PAMUKKALE VE HIERAPOLİS'İN BİLİNMEYEN YÜZÜ -

Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin dikkatini, dünyada benzeri bulunmayan traverten oluşumunun çektiğini belirten Canpolat, şöyle devam etti.

''Turizme yönelik olarak su kaynaklarını, kanalları ve fay hatlarını ziyaret edilebilir hale getirmek istiyoruz. Özellikle Kocaçukur bölgesinde yeni oluşan traverten bölgelerini ziyaret ettiğinizde, travertenin oluşumunu görebiliyorsunuz. Dolayısıyla ziyaretçiler Pamukkale'nin bir başka yüzünü görecekler. Bugüne kadar bu çok görülmemişti.

Aslında Pamukkale ören yerinde bulunan Hierapolis Antik Kenti, tıpkı Pompei gibi çok önemli bir doğa olayıyla yıkılmış. Bu yıkıma neden olan fay hatlarını, bu hatlarının üzerindeki su çıkışlarını ve dolayısıyla traverten oluşumunu göstererek, bölgenin bir başka yüzünü de göstereceğiz. Bugüne kadar bilinmeyen bir yüzü. Bu yönelim, ziyaretçi sayısı ve çeşitliliğine ciddi şekilde etki edecektir.''

-TÜRKİYE'DE BİR İLK-

Pamukkale'de yürütülen projeyle bağlantılı olarak, Karahayıt beldesindeki turizm işletmelerine sıcak suyun tek elden verilmesine yönelik bir projenin hayata geçirildiğini anlatan Canpolat, açılan kuyulardan turizm işletmelerine tek elden sıcak termal su verileceğini, uygulamanın Türkiye'de ilk kez denenen çalışma olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious