Pamuk'la ilgili ilginç yorum

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

ABD'nin önemli gazetelerinden New York Times, ''İslam ve Batı arasındaki çatışmayı irdeleyen Pamuk, Nobel Ödülünü aldı'' şeklinde değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsveç Akademisinin ödül verirken her zaman, ''sadece edebi kriterleri dikkate aldığını ve siyasi nedenlerden etkilenmediğini söylediğini'' belirten gazete, geçen yıl ödülü kazanan İngiliz oyun yazarı Harold Pinter'ın İngiliz ve Amerikan hükümetlerini eleştirmesiyle tanındığını vurguladı. Haberde, ''Pamuk'un seçilmesinde de siyasi nedenlerin rol oynamış olabileceği'' görüşü savunuldu.

Gazete, İsveç'in Dagens Nyheter gazetesinin eski editörü Arne Ruth'un, ''Orhan Pamuk, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkinin bir sembolü ve Akademi tercihini yaparken bunu görmezden gelemedi'' yorumuna yer verdi. Yazıda buna karşılık Orhan Pamuk'un, ''Ben insanların sandığından daha az siyasetle ilgileniyorum.

Ben yazmayla ilgileniyorum ve aslında siyasi bir durumun içine düşen edebiyat adamıyım'' dediği belirtildi. Gazete, Orhan Pamuk'un Türkiye'de karışık duygulara yolaçtığını belirterek, insanların onun uluslararası ününden gurur duyduklarını ancak Pamuk'un siyasi duruşundan ve kışkırtıcı görüşlerinden rahatsız oldukları fikrini savundu.

Gazete bu anlamda bazı Türklerin Pamuk'un ödülü kazanmasına ihtiyatlı yaklaştığını belirterek, örnek olarak AKP milletvekili Egemen Bağış'ın, ''Nobel ödülünün Pamuk'a siyasi demeçlerinden değil sadece edebi yeteneğinden dolayı verildiğine inanmak istiyorum'' sözlerine yer verdi. Gazete, Bağış'ın yine de, ''Elbette ödül, Türkiye'nin dünya sanatına ve edebiyatına katkıda bulunmada ne kadar ileri gittiğini de gösteriyor'' dediğini yazdı. Yazıda Pamuk'un 1998 yılında kendisine verilmek istenen ''devlet sanatçısı'' sıfatını da geri çevirdiği bilgisine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious