Pamukoğlu: 'Terör biti diye halkı kandırdılar!'

  • Giriş : 23.11.2007 / 10:24:00

Osman Pamukoğlu son kitabı “İnsan ve devlet-arada sıkışıp kalanlar”la yine gündeme damgasını vuracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pamukoğlu’nun özellikle olası bir Kuzey Irak operasyonu ve son gelişmeleri değerlendirdiği kitabında ’PKK terörü işte bu yüzden bitmez’ başlıklı açıklamaları bir hayli ilginç... İşte Pamukoğlu’nun cümleleriyle PKK terörü neden bitmiyor?

Halkı kandırdılar

* 1997 yılından beri Türkiye’nin dağlarında 1500-2000, Kuzey Irak kırsalında 4000-5000 silahlı dağ kadro dururken, 2003 yılına kadar hiçbir karşı hareket, sonuç alıcı işlem yapılmadan geçen ve harcanan 6 yıl nedeniyle; üstelik de terör bitti diye kendini ve halkı kandıranlar olduğu için bitmez!

Halk kırsaldan haberdar

*Türkiye içindekiler ve Kuzey Irak’tan Türk topraklarına giriş yapacaklar için zamanında doğru haber alınamadığı, halktan gelecek olan bilginin sağlanamamasından; özellikle kırsaldaki eylem ve mayınlama faaliyetlerinden o civardaki köy ve mezralarda oturanların bilmemesi kesinlikle mümkün değildir. Bu mekaniza işletilmediği için bitmez!

Örgüt erzağı nereden sağlıyor?

* Örgütün yurt içi kamplarının erzakı nereden temin edilir, neyle taşınır? Her cins erzak başka başka noktalarda bulunduğuna göre bunları toplamak da birçok noktada o kadar sayıda insanla teması gerektirir. Bu durum, bir bölgedeki kamp hakkında ister istemez çok sayıda insanın, PKK gizliliğe ne kadar özen gösterirse göstersin çabuklukla çözülebilecek bir yumaktır. Erzaksız insan yaşabilir mi? Bu sistemden istifade etmek en pratik yol değil mi? İşte bunun için bitmez!

Niye sonuç alınamıyor?

* Kamu hizmeti yapan belediye başkanları ve partilileri, hükümet, Ordu ve devlete, işlerine geldiği gibi çıkıştığı sanki başka bir ülkenin adamlarıymış tarzında verip veriştirdiği, haklarında soruşturmalar, o da bazen açıldığından bunların sonuçları bir türlü alınmadığı için PKK bitmez!

Hükümetlerden hesap sorulmuyor

* Halkın şehit cenazelerinde 20 yıldır “PKK kahrolsun!” “Devlet bölünmez” deyip, sonra da hem hükümetten, hem de Meclis’ten, meşru yollarla hak arayıp hesap sormayı bilmediği için bu işin esas sorumlularının kendi oylarıyla Meclis’e gönderdiği ve oradan da çıkan hükümet olduğunu anlamazlıkta direndiği için bitmez PKK!

İçişleri bakanları ne yapar?

* Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü güvenlik ve asayişten sorumlu İçişleri Bakanı’na bağlı mı, değil mi? Siz hiç yıllardır süren mücadelede dağda bayırda, meselenin üzerine giden, çareler üreten, zamanın büyük kısmını o bölgede geçiren, sorunu kökten halletmeye çalışan, halkı devletin yanına çekmek için çabalayan İçişleri Bakanı gördünüz mü? Ben söyleyeyim, hayır! İşte o yüzden bitmez!

Yaramaz bir kurumdu

*PKK’nın kongre kararlarına uyum yasaları içinde ele alıp Türkiye’ye gönderen, soluğu Diyarbakır’da alan, terörle mücadele koordinatörlüğü diye işe yaramaz kurumla zaman kazanıp, meseleyi yaymaya çalışan NATO müttefikleri olduğu ve bunlara hak ettikleri tavır gösterilemediği sürece PKK bitmez!

Semere vuruluyor

* Neden bitmezler listesini uzatmak mümkün iken; “Tek terörist kalıncaya kadar mücadele devam edecektir” sözü, eşek dururken semere vurmaya benzer. İşte bunun için de bitmeyecektir!

Düşünce özgürlüğü yanında genelgenin esamesi okunmaz

*Kitabınızda ’Terör işte bu yüzden bitmez’ diye biten bölümler yer alıyor. Karamsar mısınız?

Karamsarlık benim ruhumda yok. Yaptığım bir durum tespitidir.

* Ve ’sus genelgesi’... Yazdığınız kitaplarla mı bu genelgeye karşı çıkmış oluyorsunuz?

4 yılda 7 kitap yazdım. Hep değindiğim nokta şuydu: Özgürlük olmayınca ne cesaret kalır ne de erdem.

Ya yine gerekirse?

Yine yaparım. Basının düşünce özgürlüğüne önem veriyorum. Eğer basını birtakım sözde nedenlerden dolayı baskı altına alırsanız, hangi endişeyle yapıyorsanız bin beteriyle karşılaşırsınız.

Pamukoğlu, kitabında olası K.Irak operasyonu ile ilgili de önemli saptamalar yapıyor:

Bahar ve yaz tartışmalarla geçti gitti

“2007 yılının baharı ve yazı, K. Irak’a askeri operasyon yapılsın mı yapılmasın mı” tartışmalarıyla geçti. (...) Böyle bir karar politikacınındır. Yapılması gerekiyor da yapılmadıysa ve bununla da millet kayıplara uğruyorsa, hesabını siyasetçi verir ve halk ona
hesabını sormalıdır.

* Hükümet ve Ordu arasında dünyanın gözü önünde başka bir ülkenin topraklarına girip girmeme meselesi aylarca tartışılmaz.

Başarının sırrı sürattir

* Böyle bir harekatın başarısı baskın ve sürattir. Bu iki beceri olmadan atılacak taş, ürkütülecek kurbağaya değmez. Bir neticede umuluyorsa yapılacak operasyonda üzerine ilk çullanılacak bölgeler PKK’nın Türkiye sınırı altındaki kamplarıdır. PKK çok hassas ve dikkatlidir.

Sınır ötesi PKK’yı bitirmez

* Türkiye’de kendilerince iktidar olmaya hazır olduklarını beyan eden partiler bile K.Irak’a yapılacak bir harekatın PKK’nın sonu olacakmış gibi bir fikir ileri sürdüler. Bu da onların ülkenin en ciddi, meselesinin içinde ne kadar yüzeysel olduklarının göstergesidir.

* PKK’nın Kuzey Irak’taki Türkiye sınırına 7 ana kampına bile yarasa gibi bir anda saldırılsa, hatta tencere kapagı gibi üzerlerine kapatılma imkanı olsa yine de coğrafyanın hayal edilemez özelliklerinden kamplardakilerin yarısından çoğu kaçacaktır.

* Bölgedeki parti üyeleri, belediye başkanları, dağdakilerin moralini artırıcı konuşma ve beyanlarında pervasızlığı doruğa çıkarmışken, Kuzey Irak’takinin ne kıymeti var? Kuzey Irak’a bir şeyler yapılmalı ama bu şekilde değil. Artık başka türlü manevralarla eşki deşifre yöntemlerle değil...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious