Pamukoğlu'ndan ilginç PKK yorumu

Pamukoğlu'ndan ilginç PKK yorumu.9685
  • Giriş : 28.10.2008 / 08:40:00
  • Güncelleme : 29.10.2008 / 08:30:32

HEPAR Genel Başkanı Pamukoğlu, PKK'nın devlete karşı siyasi ve askeri bir kalkışma hareketi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pamukoğlu, "Dicle'nin doğusunda 25 yıldır süren bir baş belası var. Bunun adına terör diye geçiştiriyorlar. Aslında yarı askeri, yarı siyasi bir kalkışmadır bu. Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı." dedi.

Pamukoğlu, partisinin il binasının açılışına katılmak üzere geldiği Eskişehir'de partililerle bir araya geldi. Taşbaşı Kültür Merkezi'nde bir konuşma yapan Pamukoğlu, terörle mücadelenin güçlü bir devlet ve hükümet iradesi gerektirdiğine dikkat çekti. Pamukoğlu, "Terör meselesi yıllardır bilindik beylik laflarla geçiştiriliyor. Bakın, Dicle'nin doğusunda 25 yıldır süren bir baş belası var. Bunun adına terör diye geçiştiriyorlar. Aslında yarı askeri, yarı siyasi bir kalkışmadır bu. Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı. Başındaki gerçek devlet ise kimse senin gücünden ve kuvvetinden şüphe etmemeli. Bunu kanıtlamak ve ispat etmek zorundadır devlet." diye konuştu.

Terör denilen şeyin aslında ekonomiyi batıran en büyük darbeyi vuran sebeplerin başında geldiğini ve bunu sadece dağdaki eşkıya ile çarpışmak, Kuzey Irak'taki kamplara girmek olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Pamukoğlu, şöyle devam etti: "Oraya 25 senedir giden paranın hesabını bu ülkede yaşayan kimse tam bilemez ve hesaplayabileceği kanaatinde değilim. Bir skorskinin bir saatlik uçuşu, bir savaş uçağının bir saatlik uçuşunun maliyetini kimse hesaplayamaz. Bunun binlerce saati var. Orası batırıyor. Ama kan akarken para akla gelmiyor. Bu doğrudur. Ama para da, ekonomide batıyor. 25 yıldır global bir hesap var 400 milyar dolar. 500 milyar dolar. Bu kadar olduğuna da inanmıyorum. Bunun çok daha üstündedir. Kaybeden ise manevi değerlerdir. Telafisi yoktur."

Terörün bitmesi için bölgedeki cehalet ve açlığa karşı seferberlik ilan ederek mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Pamukoğlu, bu iki tümör bünyeden atılmadan ülkede madden ve manen gerçek huzurun bulunamaycağına işaret etti. Pamukoğlu, parti olarak bu sorunların aşılması için Doğu ve Güneydoğu'da çalışan memura bedava konut vereceklerini, eğitimle ilgili ilkokul ve lise dâhil okul kentleri kuracaklarını anlattı. Pamukoğlu, Güneydoğu ve terörle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne var ki, bunları destekleyenler bizim müttefiklerimiz. Onlarla diplomatik olarak konuşacağız. Aynı anda Dicle'nin doğusundaki dağları temizleyeceğiz. Şehirde onları destek sağlayan, yardım sağlayan milis denen çeteleri temizleyeceğiz. Beyin kadroları nerede ise onun bunun hatırı için değil, o adamları nerede ise gidip alıp geleceğiz. Bunun başka bir yolu yoktur. Öyle kurullarla, bunu oraya, bunu şuraya bağlayalım diyerek bunlar olmaz. Bu önce güçlü bir devlet iradesi, hükümet iradesi gerektirir. Bu millet 25 yıldır uyutularak, avutularak beylik laflarla geçiştiriliyor. Dün veya bugün yapılan hiç bir şeye bu işin sonucu değiştirmez."

Pamukoğlu, daha sonra Arifiye Mahallesi Özger Sokak'taki partisinin il binasının açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*