Pancar çiftçisi çamura takıldı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Yağışlar sebebiyle on gün süre ile pancar teslim edemeyen Muşlu çiftçiler, kampanya döneminin bitmesine bir hafta kala, çamur deryasına dönen tarlalarda pancar sökümü yapmak zorunda kaldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muş'ta etkili olan yağışlar sebebiyle on gün süre ile tarlalarında çalışamayan pancar çiftçileri, aşırı yağış sebebiyle çamur deryasına dönen tarlalarda zor şartlar altında çalışıyor.

Muş'ta başlıca geçim kaynakları arasında yer alan pancar, ekicisine zor günler yaşatıyor. Son yılların en fazla yağışının düştüğü Muş'ta, 17 Kasım 2006 tarihinde bitecek olan kampanya dönemine kadar ürünlerini teslim etmeye çalışan çiftçiler, çamurla kaplı tarlalarda çalışmak zorunda kalıyorlar. Kampanyanın bitmesine 7 gün kalmasına rağmen 220 bin ton pancardan sadece 100 bin tonu teslim edilmiş durumda. Zor şartlar altında çalıştıklarını söyleyen çiftçiler, kampanya döneminin uzatılması gerektiğini ve il genelinde tarlada kalan 120 bin ton pancarın bir hafta içerisinde çıkarılıp teslim edilmesinin mümkün olmadığını söylediler.

Pancar çiftçisinin çok zor bir yıl geçirdiğini söyleyen Muş Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Aydın, yağmurun pancar çiftçisini aşırı derecede etkilediğini söyledi. Pancarın tarlada kaldığını ve çamur sebebiyle çiftçilerin tarlada zor şartlar altında çalıştığını anlatan Şahabettin Aydın, "Yaz mevsiminde kurak geçen mevsim sebebiyle pancar olmadı. Çiftçi pancarını yetiştirebilmek için ikinci üçüncü ekim yapmak zorunda kaldı ve sulama problemi yaşadı. Sonbahar mevsiminde de hasat dönemi çiftçi için işkence oldu. On gün süre ile arılıksız yağmur yağdı. Yağmur tarlaları adeta çamurla kapladı. Traktör ve insanın tarlaya girip hasat yapması mümkün değil. Ama kampanya dönemi bitmek üzere bu sebeple çiftçi mecburen hasat yapmak zorunda kaldı. Çiftçilerimiz tarlaya girip çamur içinde çalışmak zorunda kalıyorlar" dedi.

Çamur içinde pancar hasadı yapmak zorunda kaldıklarını anlatan pancar ekicilerinden Fesih Özkan ve Sadrettin Aslan, aşırı yağmur sebebiyle pancarı çıkaramadıklarını ifade ettiler. Çiftçiler, şunları dile getirdiler:

"Birçok çiftçinin pancarı tarlada kalmıştır. Pancarlarımız tamamen çamur içerisindedir. Kampanyanın bitmesine az bir süre kalmıştır. Çiftçiler büyük ölçüde zarar etmiştir. Biz kampanya süresinin uzatılmasını istiyoruz. Geçmiş dönemlerde kota sınırlanması olmayan pancara son hükümetler döneminde getirilen kısıtlama da bizleri ayrıca etkilemiştir. Bugün bir tarla pancardan birkaç aile yıllık geçimini sağlamaya çalışıyor. Bu yıl çiftçinin hali çok perişan. Devletin çiftçiye destek olmasını bekliyoruz."

Muş Şeker Fabrikası yetkilileri de yaptıkları açıklamada, yağmur sebebiyle çiftçilerin pancar sökümünde güçlük çektiklerini ve on gün süre ile fabrikaya pancar teslim edilemediğini belirttiler. Tarlaların çamur olmasına rağmen kampanya dönemi sebebiyle çiftçilerin pancar çıkarıp getirmelerini sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden yetkililer, "Bu sıkıntılara rağmen işçisi, memuru ve çiftçisi ile birlikte fabrikanın kapanmaması için gece gündüz çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Şu ana kadar 100 bin ton pancar alımı yapılmıştır" diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious