Panik atağı küçümsemeyin

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Hafife alınmayacak kadar ciddi bir hastalık olan, kent yaşamının tetiklediği panik atak, en çok 20-30'lu yaşlardaki kadınlarda görülüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Panİk atak çoğu kez fiziksel belirtilerle ortaya çıkan, korku ve endişe yaratan bir ruhsal hastalık. Panik atak geçiren insanların büyük çoğunluğu kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılıyorlar. Üstelik kalp krizi geçirdiğini düşünen bir panik ataklı birey gerçekten kalp krizi geçirmiş birinden daha yüksek korku yaşıyor. International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, panik atak hastalarıyla ilgili şunları söylüyor: 'Hastalar genellikle kalp krizi geçirdiğini düşündüğü, nefes alma güçlüğü çektiği ya da bedeninde uyuşukluklar, güçsüzlükler ya da bayılma hissi hissettiği için acil servislere başvurabilir.

YARDIM GEREKİR
Belirli testler ve incelemeler yapıldıktan sonra bu durumun fiziksel bir hastalık olmadığı anlaşıldığında hastaya panik atak geçirmiş olduğu, bunun ruhsal bir hastalık olduğu söylenir. Birçok kişi haklı olarak bu açıklamayı kolay benimsemez. İlk tepki ruhsal bir sorunun tansiyonu ve kalp atışlarını yükselteceğine inanamamaktır. Bazı kişiler ise psikolojik yardım alma konusunda biraz ön yargılıdır. Ancak bu hastalık ruhsal yardım alınmazsa daha fazla sorun yaratabilir.'

KİMLER RİSK ALTINDA?
Araştırmalara göre panik bozukluk 20'li yaşların ortasında başlıyor. Dünyada görülme oranı yüzde 3 - 5 arasında. Ancak insanların üçte biri hayatları boyunca en az bir kez panik atak geçiriyorlar. İstatistikler kadınlarda daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor. Kadın ya da erkek olsun tüm titiz, mükemmeliyetçi kişiler ve stresli işlerde çalışanlar da panik atak hastası olma riski ile karşı karşıya. Panik atakla birlikte zaman zaman bazı psikolojik rahatsızlıklar görülebiliyor. Bunlardan ilki depresyon. Diğeri ise olarak halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen obsesif kompulsif bozukluk. Panik atak krizleri genellikle 2-5 dakika içinde şiddetli yaşanıyor ve ortalama 20 dakika sürüyor.

GEÇ KALMAYIN
Ataklar başladığında ilk yapılan bir hastanenin acil servisine başvurmak. Hastaların psikiyatriste başvurmaları uzun zaman alıyor. Bu gecikmeler hastalığın ilerlemesine neden oluyor.
Eğer böyle bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız bir an önce psikiyatriste başvurmanızda fayda var. Tedavide ilaç ve psikoterapi birlikte kullanılıyor. Panik atakların şiddetlendiği dönemlerde ya da panik ataklara depresyonun da eşlik ettiği durumlarda ilaç tedavisi kaçınılmaz bir seçenek. Atakların kontrol altına alınması ile birlikte psikoterapi uygulamalarına geçiliyor. İyi tedavi edilmiş panik bozukluğunda tam iyilik elde etme oranları son derece yüksek.

Hastalık belirtileri
Çarpıntı, nefes darlığı,
Halsizlik, baş dönmesi,
El ve ayaklarda uyuşma-karıncalanma,
Korku, kaçma isteği
Göğüste Ağrı, yanma hissi
Yutma güçlüğü
Titreme, sallanma, bayılma hissi
Kızarma, ürperme
Bulantı, karın ağrıları ve krampları
Tansiyon yükselme ve düşmeleri
Ve bütün bu belirtilere eşlik eden endişe, ölüm korkuları, çaresizlik ve panik duyguları.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious