PANKOBİRLİK: Çuvalla paramız var

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

PANKOBİRLİK Başkanı Recep Konuk, çuvalla paraları olduğunu belirterek, Ereğli, Ilgın ve Bor şeker fabrikalarının kendilerine satılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Konuk, Konya Şeker Fabrikası kompleksi içinde yapılan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 54. Mali Genel Kurulu'na katıldı. Burada konuşan Konuk, tarımın tüm dünyada devletler tarafından kuvvetli bir şekilde desteklendiğini söyledi.

PANKOBİRLİK Başkanı, aynı desteğin Türkiye'de de verilmesi gerektiğini kaydetti. Konya'da 200 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade eden Konuk, bir çiftçi kuruluşunun Çumra Şeker Fabrikası gibi dünyaya örnek bir yatırımı başarabildiğini gösterdiklerini kaydetti.

Pancar ekim alanlarını artırmak ve pancar şekeri kullanımını yaygınlaştırmak için Çumra Şeker Fabrikası'nda Türkiye'de ilk kez sıvı şeker üretimine başladıklarını hatırlatan Konuk, ürettikleri sıvı şekerin tamamının ancak bir firmanın sadece bir fabrikasının ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi.

Kapasite artırımına gideceklerini belirten Konuk, "Bu yıldan itibaren fabrikamızda sıvı şeker üretimi 2 katına çıkacak. Biyoetanol, biyodizel ve çikolata gibi ürünlerin de üretimine hazırlanan fabrikamızı daha da güçlendirmek, vefakar Anadolu çiftçisinin yüzünü güldürmek istiyoruz. Et Balık başta olmak üzere bugüne kadar yapılan birçok özelleştirmelerde fabrikaların kapandığını biliyoruz. Bu nedenle özelleştirilmeye çalışılan Ereğli, Ilgın ve Bor şeker fabrikalarına talibiz. Çuvalla paramız var. Başkası yerine bize satılmasını istiyoruz. Bu düşüncemiz gerçekleşirse bu ülkenin çiftçisi kazanacak'' diye konuştu.

Sektörün sıkıntılarını çözme konusunda herkesin sorumluluk alması gerektiğini aktaran Konuk, bu konuda en önemli görevin hükümete düştüğünü savundu. Bugüne kadar şeker pancarı alım fiyatını hükümetin açıkladığı rakamlara paralel olarak belirlediklerini hatırlatan Konuk, açıklanacak yeni fiyatın beklentilerden düşük çıkması durumunda ise kendilerinin farklı fiyat belirleyeceğini haber verdi.

Tarım kesiminde çalışan nüfusun azaltılmasını desteklediklerini aktaran PANKOBİRLİK Başkanı Konuk, sektörden uzaklaştırılan kişilere istihdam sağlanamaması durumunda büyük sorunların yaşanacağı uyarısında bulundu.

Konuk, son aylarda yaşanan kuraklığa da dikkat çekti. Konya Ovası'nın kuraklığın pençesinde kıvrandığını belirten Konuk, Konya ve çevresinin çöl olma tehlikesi yaşadığının altını çizdi. Siyasilere seslenen Konuk, Göksu'yu Konya Ovası'na kim indirirse onun yanında yeralacaklarının sözünü çiftçiler adına verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious