Pankreas deneyi 24 hastayı öldürdü

  • Giriş : 23.01.2008 / 21:06:00

Hollanda'da pankreas iltihabı bulunan hastalar üzerinde araştırma amacıyla yapılan bir deneyin 24 hastanın yaşamına mal olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezinden yapılan açıklamada, sürekli pankreas iltihabı rahatsızlığı çeken 296 hasta üzerinde, 2004–2007 yılları arasında, bağırsaklarda zararlı bakterilere karşı duracak yararlı bakteri üretebilmek amacıyla probiyotikler verilerek deney yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, deneyin hastalardan bazılarının bugün yaşamda olması gerekirken öldüklerinin görülmesi üzerine derhal durdurulduğu kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, hastalar üzerindeki araştırmaya, aralarında 8 üniversite araştırma merkezinin de bulunduğu toplam 15 hastane katıldı.

Açıklamada, probiyotikler verilerek pankreas iltihabının durdurulabilmesine yönelik benzer deneylerin, Hollanda dışında da küçük ölçekli olarak yapıldığı belirtildi.

Utrecht Tıp Merkezi sözcüsü, ölen hastaların yakınlarının konu hakkında dün bilgilendirildiğini söyledi. Sözcü, hasta yakınlarına tazminat ödenip ödenmemesi konusunda bilgi vermezken, bütün hastaların sözleşme imzalamak suretiyle gönüllü olarak bu deneye katıldıklarını, ancak sonucun büyük bir hayal kırıklığı olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious