Papa, barış mesajları verdi

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Papa 16.Benedict, İstanbul ziyaretinin son gününde Harbiye'deki Holyy Spirit Katedrali'nde bütün katolikler için düzenlenen ayine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayin öncesinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün kendisine verdiği beyaz güvercinleri uçuran Papa, barış mesajları verdi.
Geceyi Vatikan Temsilciliği'nde geçiren Papa 16. Benedict, sabah saatlerinde Harbiye'deki Holy Spirit Katedrali'ne geldi. Yoğun güvenlik önlemleri altında katedrale gelen Papa'yı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan karşıladı. Temsilcilik binasına geçişi sırasında gruptakiler Papa'yı alkışlarken, çevredeki bazı vatandaşların da evlerinin penceresinden Papa'ya el salladıkları görüldü. Mustafa Sarıgül'le el sıkışan Papa 16. Benedict'e vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Bu sırada Mustafa Sarıgül, Papa'ya 4 beyaz güvercin uzattı. Papa 16.Benedict, Sarıgül'den aldığı beyaz güvercinleri uçurarak barış mesajları verdi.

Kilise bahçesindeki Papa 23. Jean Roncalli'nin heykelinin açılışını gerçekleştiren Papa, daha sonra yaklaşık bin 100 davetlinin katıldığı ayini yönetti. Ayinde Papa için hazırlanan "Hoş geldin" konuşması Türkçe olarak yapıldı. Türkçe ilahi de okunan ayinde, Papa bir konuşma gerçekleştirdi. Papa 16.Benedict'in konuşmasının ardından toplu halde Türkçe dua okundu. Ayinin ardından Papa, Katoliklerin sevgi gösterileri arasında Holy Spirit Katedrali'nden ayrıldı. Papa, daha sonra Vatikan'ın İstanbul Temsilciliği'ndeki konutunda dinlenmeye çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious