Papa, başkan Bush gibi korunacak

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Papa, ziyaretin ilk ayağı Ankara'da en üst düzeyde güvenlik önlemleriyle korunacak. Bush'un, 2004'te yaptığı Türkiye gezisinde alınan tedbirlerin aynısı Papa için de uygulanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papa'nın Ankara'da kalacağı 19-20 saatlik süre içinde 3 bin polis görev yapacak.

28 Kasım salı günü Ankara'da olması beklenen Papa'nın gezisi öncesi Dışişleri Bakanlığı'nda bir güvenlik zirvesi gerçekleştirildi.

Toplantıya Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın üst düzey görevlileri ile ilgili kurumların görevlileri katıldı.

Esenboğa Havalimanı'na saat 13.00 sıralarında inmesi beklenen Papa'yı taşıyan uçağın, gelişiyle birlikte havalimanı başta özel harekat timleri olmak üzere emniyet güçleri tarafından güvenlik çemberine alınacak.

Sabah saatlerinden itibaren Papa'nın geçeceği güzergahlar patlayıcı taraması yapacak araçlarla periyodik olarak kontrol edilecek.

Papa Benedict'in karşılanmasında ve Ankara'daki temasları esnasında Papa'nın kendi korumaları, Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü ekipleri ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Devlet Büyüklerini Koruma Şube Müdürlüğü'nden oluşan uzman ekipler tarafından 3'lü çember oluşturulacak.

Karşılamanın ardından Papa, kendisini taşıyan zırhlı bir araca binecek. Papa'nın bineceği aracın ikizi de apronda yerini alacak.

Papa'nın aracının önünde eskort aracı yer alırken, korumaları taşıyacak olan araçlar, belli mesafelerle onu takip edecek.

Üç ayrı güzergah hazırlandı

Papa'nın şehir merkezine gelişi için Ankara Emniyet Müdürlüğü, üç ayrı güzergah hazırladı. Bu güzergahların üçü de kullanılacak şekilde hazır tutulacak.

Güzergahlara yol boyunca resmi polisler belli mesafelerde dizilecek. Yoldaki alt geçitlerin üstü, üst geçitlerin de tepesi özel harekat personeli tarafından korunacak.

Yol güzergahındaki hakim tepeler ile yüksek binalarda da özel harekatçılar yerlerini alacak. Papa'nın, Esenboğa Havalimanı çıkışından sonra ikiz araç, konvoydan ayrılacak. Bu aracı da başka koruma araçları takip edecek.

Papa'nın aracını takip eden ve içerisinde frekans karıştırıcı, mobil telefonları kapsama alanı dışı durumuna getiren özel cihazların yer aldığı bir araç da takip edecek.

Papa'nın şehir merkezine gelişi ve Anıtbakir'i ziyareti sırasında halkın yoğun olduğu yerler sivil polisler tarafından da denetime alınacak.

Anıtkabir çevresi ve yüksek binalar özel harekat ve çevik kuvvet birimlerince korunacak.

Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından Papa'nın, Diyanet İşleri Başkanlığı'na geliş ve gidişinde aynı önlemler alternatif güzergahlarla sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşecek.

Eylemlere karşı hazırlıklar

'Kritik bir ziyaret' olarak nitelenen Papa'nın Ankara ziyareti sırasında muhtemel protesto eylemleri için de Ankara Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkilileri sivil toplum örgütleriyle yakın temasa geçti.

Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlileri, muhtemel eylemlerin sıkıntı yaratmaması için olası protesto gruplarını yakın takibe alacak. Papa'nın geçeceği güzergahlarda, bu grupların yakın teması da engellenecek.

Temaslarının ardından geceyi Çankaya Birlik mahallesinde bulunan Vatikan Büyükelçiliği'nde geçirecek olan Papa için Ankara'dan ayrılacağı 29 Kasım sabahına kadar büyükelçilik çevresinde adeta kuş uçurtulmayacak.

Büyükelçiliğin çevresindeki binalar ile cadde ve sokaklara giriş çıkışlar kontrollü olacak ve yabancı araçların binanın yakınından geçmesine izin verilmeyecek.

Papa 16'ncı Benedictus'in Ankara'da kalacağı 19-20 saatlik süre içerisinde yaklaşık 3 bin polis koruma görevi yapacak.

Papa 28 Kasım'da Türkiye'de

Papa 16'ncı Benedict, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak 28 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Ankara'ya gelecek. 28 Kasım salı günü öğleden sonra uçakla Ankara'ya gelecek olan Papa, daha sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek.

Anıtkabir, Papa'nın ziyareti dolayısıyla 28 Kasım'da saat 11.00'den 14.30'a kadar 3.5 saat süreyle ziyarete kapatılacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek olan 16'ncı Benedict, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO toplantısı için Letonya'da olacağından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüşecek.

Papa, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile de biraraya gelecek. Ziyaretinin ikinci gününde ise, Papa 16'ncı Benedict, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşecek.

Papa, Türkiye ziyareti sırasında Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva ile de biraraya gelecek. 16'ncı Benedict, 6'ncı Paul ve 2'nci Jean Paul'ün ardından Türkiye'yi ziyaret eden 3'üncü Papa olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious