Papa, BM'yi ziyaret edecek

Papa, BM'yi ziyaret edecek.12529
  • Giriş : 11.04.2008 / 10:56:00
  • Güncelleme : 11.04.2008 / 11:01:06

Vatikan'ın BM Temsilcisi Başpiskopos Celestine Migliore, Papa 16. Benediktus'un BM'yi "barış hacısı" olarak, farklı dinler ve kültürler arasında insan hakları temelinde diyalog kurulmasını teşvik etmek amacıyla ziyaret edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM'de, Papa 16. Benediktus'un gelecek hafta BM'ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak bir basın toplantısı düzenlendi.

Vatikan'ın BM Temsilcisi Başpiskopos Migliore, Papa'nın 18 Nisanda BM Genel Kurulunda yapacağı konuşmada günümüzde yaşanan belirli çatışmalar üzerinde durmaktan çok "barış ve insan hakları" gibi daha genel konular üzerine eğileceğini belirtti. Migliore, şöyle dedi:

"Ama tabii Papa BM'ye bir barış hacısı olarak geliyor, dolayısıyla devletler arasındaki ilişkilerin (güçlünün haklı olduğu şeklindeki) yanlış bir ilkeye dayandırılamayacağını, geleceğin sadece basit bir güçler dengesi prensibine dayandırılamayacağını vurgulayacak. Çünkü geleceğimiz evrensel gerçeklere ve ortak insanlığımıza dayanmalı."

Papa 16. Benediktus'un değişik kültürler, medeniyetler, gelenekler ve dinler arasındaki karşılıklı ilişkilere ve diyaloğa önem verdiğini belirten Migliore, bu kapsamda din özgürlüğünün ve insan haklarının merkezi önem taşıdığını söyledi.

Papa, ABD'ye yapacağı 5 günlük ziyaret sırasında New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşecek ve BM Genel Kuruluna hitap edecek.

16. Benediktus, BM'yi ziyaret edecek 4. Papa olacak. Papa'nın ziyareti BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin kabulünün 60. yıl dönümüne denk geldiği için, insan hakları üzerinde önemle durması bekleniyor. BM'ye Papa düzeyinde yapılan daha önceki ziyaretler 1965 (Papa VI), 1979 ve 1995 yıllarında (Papa 2. Jean Paul) olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious