Papa, Gül'ü reddetti

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Papa 16'ncı Benedikt, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, NATO zirvesi dönüşü İstanbul'da bir yemekte buluşma önerisini "yemek dünyevi zevke girer" gerekçesiyle reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa'nın 28 Kasım-1 Aralık 2006 tarihleri arasında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında NATO zirvesinde olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşememesi nedeniyle ortaya atılan çözüm önerileri tıkandı.

Papa'nın Ankara'daki temasları sırasında Gül'ün ve Erdoğan'ın Türkiye'de olmaması nedeniyle Abdullah Gül'ün günler önce Vatikan'a, "Papa ile NATO zirvesi dönüşünde İstanbul'da bir yemekte bir araya gelelim" önerisinde bulunduğu ancak Papa'nın bu öneriyi "dünyevi zevke girer" gerekçesiyle reddettiği öğrenildi.

TAN: "ZİYARETİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da haftalık olağan basın toplantısında Papa ile ilgili sorulan bir soru üzerine, "Papa'nın ziyareti Türkiye için çok büyük önem taşıyan bir ziyarettir. Bu ziyaretin gerçekleşecek olmasından büyük bir mutluluk duymaktayız. Papa'nın gayet değerli bir misafir olarak elimizden geldiğince en iyi şekilde ağırlayacağız. Bunun için her türlü güvenlik tedbirini aldık" dedi.

Papa'nın Türkiye ziyaretinin Doğu ile Batı arasındaki bazı yanlış anlaşılmaların giderilmesi bakımından dünyaya medeniyetler arasında uzlaşı ve ittifak anlayışının hakim kılınması açısından gayet önemli bir mesaj olacağını belirten Tan, hazırlıklarını da bu anlayışla tamamladıkların söyledi.

'VATİKAN GÜL VE ERDOĞAN'IN OLMAYACAĞINI BİLİYORDU'

Papa'nın ziyareti için Vatikan tarafından belli bir zaman dilimi öngörüldüğünü hatırlatan Tan, ziyaret öncesinde Vatikan'a Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün bu tarihlerde Türkiye'de olmayacağını ilettiklerini ve NATO zirvesine denk gelen ziyaret tarihini iki gün önce ya da sonraya alınmasının uygun olacağını söylediklerini belirtti.

Tan, "Ancak hepimizin bildiği gibi Papa burada bir başka ayine katılmak amacıyla birtakım düzenlemeler yaptığını söyleyerek bu tarihlerde gelmenin kendisi için elzem olduğunu bizlere iletmiştir" diye konuştu. Tan, bu konuda Vatikan'ın da rahatsızlıkları olmadığını kendilerine ilettiğini söyledi.

'GÜL'ÜN ÖNERİSİ PRENSİPLER NEDENİYLE REDDEDİLDİ'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Biz bu hususa rağmen Sayın Bakanımızı NATO zirvesinden dönüşünde İstanbul'da kendilerini bir yemekte ya da din adamlarıyla ayrı bir buluşmada ağırlamak istediğimiz ve bu amaçla da gerekli düzenlemeleri yapabileceğimizi yine Vatikan'daki muhataplarımıza iletmiş bulunmaktayız ancak bu da Papa'nın kendisine ait birtakım prensipleri nedeniyle gerçekleşememiştir" dedi.

Gül'ün ya da Erdoğan'ın Papa'yla görüşmek istemediği yönünde çıkan haberlerin kendilerini üzdüğünü kaydeden Tan, Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Papa'nın ziyaretinin gerçekleşeceği sırada Başbakan vekili olan Mehmet Ali Şahin'in, Papa'yla Hükümet adına görüşmeler yapacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious