Papa, İsrail'i ziyarete gidiyor!

Papa, İsrail'i ziyarete gidiyor!.10553
  • Giriş : 15.02.2009 / 17:45:00

Dünya Katolik Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt'in daha önce Vatikan tarafından açıklanan İsrail ziyareti, İsrail Başbakanı Ehud Olmert tarafından doğrulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olmert, Papa'nın önümüzdeki mayıs ayında İsrail'i ziyaret edeceğini bildirdi.İsrail ve Vatikan arasındaki ilişkiler, İngiliz Roman Katolik Kilisesi Piskoposu Richard Williamson tarafından yapılan açıklamalardan dolayı gerilmişti. Piskopos, bir İngiliz kanalına yaptığı açıklamada Nazi gaz odalarının gerçekten var olduğuna dair bir delil bulunmadığını ve II. Dünya Savaşı'nda en fazla 300 bin Yahudi'nin toplama kamplarından öldüğünü söylemişti.

Papa, piskoposa bu açıklamasını geri çekmesini söylemesini rağmen, Williamson bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştı.Ehud Olmert'in sözcüsünün doğruladığı ziyaret, 8 - 14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Papa'nın Kudüs, Nasıra ve Beytüllahim'i ziyaret edeceği belirtildi.Olmert'in sözcüsü Mark Regev, bugün Kudüs'te yaptığı açıklamada "Tüm İsrail hükümeti ziyareti memnuniyetle karşılamaktadır" dedi.Papa 16. Benedikt'in ziyareti, kurulduğu 1948'den beri İsrail'e bir Papa'nın gerçekleştirdiği üçüncü ziyaret olacak.Papa VI. Paul, 1964 yılında Ürdün'den dönerken İsrail'e de bir günlüğüne uğramış; fakat İsrail ve Vatikan arasında diplomatik ilişki bulunmadığı için İsrail devletinin tanınması olarak yorumlanacak bir açıklama yapmaktan ve harekette bulunmaktan kaçınmıştı. Papa II. John Paul da 2000 yılında İsrail'e 5 gün süren bir ziyaret gerçekleştirmiş, Yahudilere ve Hıristiyanlara ait kutsal mekanları gezmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*