Papa, 'Kelam Töreni' ayinini yönetti

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedict, Sultanahmet Camii'ni ziyaretinin ardından Patrik Mesrob II ile Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Patriklik Merkez Kilisesi'nde ''Kelam Töreni" ayinine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde Kumkapı'daki Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Patriklik Merkez Kilisesi'ne gelen Papa 16. Benedict'i Mesrob II karşıladı. Buraya beyaz bir kıyafetle gelen Papa, üzerine kırmızı pelerin ve yeşil

taşlarla süslü haç takarak, Patrik Mesrob II ile birlikte Surp Asdvadzadzin Kilisesi'ne geçti. Kilise girişinde geleneksel kıyafetler giyen 2 çocuğun sunduğu ekmek ve tuzu takdis eden Papa, bu ekmekten bir parça yedi. Daha sonra kiliseye giren Papa 16. Benediktus ile Patrik Mesrob II, mihrabın önüne konulan iki ayrı tahta oturarak, ''Kelam Töreni''ni birlikte yönetti.

Yaklaşık yarım saat süren ve 600 civarında kişinin katıldığı törende ilahiler, şef Hagop Mamigonyan yönetimindeki, bu ayin için özel olarak oluşturulan 75 kişilik karma bir koro tarafından seslendirildi.

Papa , Patrikhane ziyaretinde 1967 yılında Türkiye'yi ziyaret eden 6. Paul, 1979'da Türkiye'yi ziyaret eden II. Jean Paul ve kendi adının yazılı olduğu bir mermer levhanın açılışını yaptı. Daha sonra el yapımı vişne likörü ikram ve çikolata ikram edilen Papa, Patrikhane'de "Kelam Ayini'ne katıldı.

Kendisine kupa hediye edildiği gezi sırasında patrikhanenin çanlarıda uzun uzun çaldı. Yaklaşık 1 saat süren ziyaretin ardından Patrikhane'den ayrılarak Harbiye'de ki Vatikan Türkiye Temsilciliğine gitti.

Ayinin ardından Papa, Vatikan'ın İstanbul Temsilciliği'ne gitti.

Öte yandan, akşam saatlerinde okullarından çıkıp eve gitmekte olan ilkokul öğrencileri, polis gözetiminde kurulan barikatlardan geçirilerek evlerine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious