Papa, özür dilemedi

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa 16. Benedikt, İslam ve cihadla ilgili sözlerin kendi düşünceleri olmadığını ifade ederek, bunlara gösterilen tepkilerden dolayı derin üzüntü duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya'nın başkenti Roma yakınlarındaki yazlık sarayında toplanan Hıristiyanlara Pazar vaazında seslenen Papa, "Ragensburg Üniversitesi'nde yaptığım konuşmada, Müslümanların duyarlılıklarına saldırı olarak değerlendirilen birkaç cümleye bazı ülkelerde gösterilen tepkiler nedeniyle derin üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum" dedi. Tepki gösterilen sözlerin bir Ortaçağ metninden alıntı olduğunu hatırlatan Papa, bu sözlerin hiçbir şekilde kendi fikirlerini yansıtmadığını dile getirdi.

Papa'nın Salı günü İslam'ı şiddetle bağdaştıran ifadeler kullanılmasına tüm İslam dünyası büyük tepki göstermiş ve Papa'yı bizzat özür dilemeye çağırmıştı.

Vatikan Sözcülüğü'nün dün tepki gösterilen ifadeleriyle anlatmak istediklerini açıkladığını belirten Papa, "Bunun kalpleri yatıştıracağını ve konuşmamın sağlam ve içten diyalog ile karşılıklı saygıya davet eden gerçek anlamını netleştireceğini ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious