Papa, Sultanahmet de dua etti

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Papa 16’ncı Benedikt’in Türkiye’ye gelmek istediğini belirtmesi ile başlayan “Papa Ayasofya’da dua edecek mi” tartışmasına nokta konuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa 16’ncı Benedikt, Ayasofya’nın ardından Sultanahmet Camii’ni ziyaret etti. Papa, günlerdir merak edilen soruya burada yanıt verdi. Papa, Sultanahmet Camii’nde İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ile birlikte bir süre dua etti.

PAPA AYAKKABILARINI ÇIKARDI

Papa, Ayasofya’da müze defterini imzalamasının ardından Sultanahmet Camii’ne geçti. Papa Cami girişinde İstanbul’a geldiğinden bu yana net bir görüntüsünü almaya çalışan gazetecileri selamladı. Papa’yı Sultanahmet Camii girişinde İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Sultanahmet Camii İmamı Emrullah Hatipoğlu karşıladı. Camiye girişinde ayakkabılarını çıkartan Papa, yaklaşık 25 dakika boyunca camiyi gezdi ve yapısı hakkında bilgi aldı.

Papa, Sultanahmet Camii’nde Müftü Mustafa Çağrıcı ile bir süre dua etti. Duanın ardından İmam Emrullah Hatipoğlu’dan cami ve ibadet biçimleri hakkında bilgi almaya devam eden Papa’ya zeytin dallı güvercin motifini oluşturan ve Kuran’ın ilk ayeti olan Besmele’den oluşan bir resim hediye edildi.

Müftü Çağrıcı hediyeyi verirken yaptığı konuşmada Papa’ya Ayasofya’nın ardından Sultanahmet’i ziyaret etmesinin iki din açısından çok önemli olduğunu söyledi. Papa’nın bu ziyaretinden duyduğu memnuniyetin altını çizen Çağrıcı, Papa’ya Türkiye gezisinde verdiği mesajlarla “inanılmaz bir sinerji” yarattığını söyledi.

Papa da Çağrıcı’ya güvercinleri su içerken gösteren bir resim hediye etti ve Çağrıcı'nın hediyesinin ve konuşmasının kendisini etkilediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious