'Papa, Türk konukseverliğini görecek'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Papa 16. Benedict'in Türk halkının konukseverliğine tanık olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, Papa'nın Türkiye ziyaretinin çok büyük ilgiye ve heyacana neden olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar Türkiye'ye daha önce başka papa ziyaretleri yapılmıştır. Bu ziyaretlerin hiç biri bu kadar yüksek bir heyecan yaratmamıştır. Bu ziyaretin, böyle bir duyarlılık yaratması hiç şaşırtıcı değil. Bunları çok doğal karşılamak gerekir. Çünkü, bir süreden beri maalesef dünyada, bir süre hiç olmazsa unutulmuş olan bir konu, dinlerarası ilişki konusu sakıncalı bir biçimde dünya gündemine taşındı. İslamiyetle Hristiyanlık arasındaki ilişkinin, maalesef son dönemlerde hiç gerekmediği halde, haklı kılacak hiçbir neden olmadığı halde, çok sakıncalı bir biçimde gündeme getirildiğine tanık oluyoruz. Bundan, büyük üzüntü duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Papa'nın ziyaretinin, İslam ile gerilimin arttığı bir döneme denk geldiğini, ziyaretin zamanlamasının yanlış olduğunu vurgulayan Deniz Baykal, ''Böyle bir ortamda, böyle bir tedirginliğin ortaya çıkması doğaldır. Bunu herkesin anlaması lazım. Eğer ortada bilinçli, planlı bir provokasyon söz konusu değilse zamanlama yanlış olmuştur, talihsiz olmuştur'' dedi.

Ziyaretin asıl nedeninin Katolik Kilisesi ile Ortodosklar arasında barış ortamı tesis etmek olduğuna işaret eden Baykal, Müslümanlık ile Hristiyanlık arasında barış arama çabalarının gölgede kalmasına izin verilmemesini istedi.

Hükümetin, Papa'nın ziyaretiyle ilgili olarak ''Eyvah ne yapacağız? Biz karşılayacak mıyız? Muhatap olalım mı olmayalım mı, burada olalım mı olmayalım mı?'' şeklinde tereddüte düştüğünü, ikircikli bir tutum sergilendiğini savunan Baykal, "Bu olay, Hamas liderinin Türkiye'ye geldiği günleri hatırlatıyor. Nedense Hükümet, yabancı konuklar karşısında ne zaman, nerede, ne yapacağı ile ilgili bir zihni berraklık içinde olamıyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious