Papa 16. Benedict Türkiye'den ayrıldı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Papa 16. Benedict, Ankara, İzmir ve son olarak da İstanbul'daki ziyaretlerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi'ne gelen Papa'yı taşıyan önünde Türk ve Vatikan bayrağı bulunan THY'nin "Bodrum" isimli uçak, saat 13.15'de Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı. Papa'yı; İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II uğurladı.

-PAPA: "KALBİMİN BİR KISMI İSTANBUL'DA KALDI"-

Havalimanından ayrılmadan önce Vali Güler ile birlikte basın açıklaması yapan Papa, "Türk yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum. Türk polisine ve herkese teşekkür ederim. Burada çok güzel günler geçirdim. Sizin için çok yorucu oldu. Gördüğüm çok güzel yerler vardı; Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii'ni gördüm. Kalbimin bir kısmı İstanbul'da kalıyor. İstanbul, Asya ile Avrupa arasındaki bir köprü gibi iki medeniyeti birleştiriyor. Umarım bu yolculuk, barış ve dinlerarası diyaloga önemli bir katkısı olur. Dinlerarasındaki diyaloga benim başında olduğum Katolik Kilisesi'nin bir katkısı olduysa bu beni çok mutlu eder." diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de, "Sizleri ağırlamak bizler için çok onur verici. Sizlere sağlık ve esenlikler diliyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious