Papa 16. Benedict’i Erdoğan karşıladı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Papa 16. Benedict Ankara’ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmede, Başbakan Erdoğan Papa’ya medeniyetler ittifakı ile ilgili Türkiye’nin çalışmaları olduğunu söyledi.

Papa 16. Benedict’i taşıyan özel uçak saat 13.00’de Ankara Esenboğa Havaalanı’na indi. En üst seviyede güvenlik önleminin alındığı havaalanında Papa’yı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonio Luicibello karşıladı. Devlet Bakanı Beşir Atalay Papa’ya temasları boyunca eşlik edecek.

Papa 16. Benedict ile NATO zirvesi için Letonya’nın Başkenti Riga’ya gidecek olan Başbakan Erdoğan bir süre basın mensuplarına görüntü verdikten sonra VİP salonuna geçti.

Papa ile Erdoğan VİP salonunda yaptıkları görüşmeyi basına açık olarak gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan görüşmede, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın başkanlığında İspanya ile birlikte İstanbul’da düzenledikleri Medeniyetler İttifakı Toplantısı’nı Papa’ya hatırlatarak dinlerarası diyalog mesajı verdi.

Erdoğan, "Sizi ve heyetinizi Türkiye’de görmekten mutluluk duyuyorum. NATO zirvesine katılmak için Letonya’ya iki günlük bir ziyarette bulunacağım. Ziyaretinizin dinlerarası diyalogun gerçekleştiği bu döneme rastlaması önemli" dedi.

Papa 16. Benedict’i taşıyan İtalya Hava Yolları’na ait özel uçak ile saat 13.00’de Ankara Esenboğa Havaalanı’na indi. En üst seviyede güvenlik önleminin alındığı havaalanında Papa’yı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonio Luicibello karşıladı.

Devlet Bakanı Beşir Atalay Papa’ya temasları boyunca eşlik edecek. Papa 16. Benedict, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek. Ardından Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resmi karşılama törenine katılacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile de görüşecek olan Papa, akşam saatlerinde Misyon Şefleri ile bir araya gelecek.

Öte yandan; Papa’nın geçeceği yollarda emniyet yoğun güvenlik önlemi alırken havaalanına da Özel Harekat Timleri yerleştirildi.

Papa 16. Benedict, ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek. Ardından Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resmi karşılama törenine katılacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile de görüşecek olan Papa, akşam saatlerinde misyon şefleri ile bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious